Search

RECEPT po babičke (starý 50 rokov!): Najlepšie DOMÁCE kompótované jahody – rýchlo a jednoducho!

kompótované jahody
Kompótované jahody, zdroj: AI

Obsah receptu

Objavte kúzlo tradičného zavárania s týmto RECEPTOM po babičke, ktorý je preverený takmer 50 rokmi! Pripravte si tie najlepšie domáce kompótované jahody – rýchlo, jednoducho a s láskou. Vďaka tomuto osvedčenému postupu si môžete chuť sladkých a šťavnatých jahôd uchovať po celý rok a kedykoľvek si tak pripomenúť teplé letné dni. Tento recept je ideálny pre všetkých, ktorí si cenia domáce výrobky bez zbytočných konzervantov a chcú si dopriať kúsok leta aj uprostred zimy. Poďte si s nami zakonzervovať tú pravú jahodovú radosť!

Príprava domácich kompótovaných jahôd podľa tohto receptu je skutočne nenáročná a zvládne ju aj ten, kto so zaváraním ešte len začína. Potrebujete len kvalitné čerstvé jahody, cukor a vriacu vodu. Dôležitým krokom je dôkladná sterilizácia pohárov a viečok, ktorá zaručí dlhú trvanlivosť vášho kompótu. Výsledkom budú poháre plné krásnych celých jahôd v sladkom náleve, pripravené na okamžité použitie do koláčov, dezertov alebo len tak na maškrtenie.

Základné informácie

  • Čas prípravy: cca 30-40 minút (zahŕňa umývanie, čistenie jahôd a plnenie pohárov)
  • Čas sterilizácie: 15 minút
  • Počet pohárov: Približne 4 poháre s objemom 500 ml každý (celkovo 2 litre kompótu)
  • Náročnosť: Jednoduchá

Potrebujeme

Na domáce kompótované jahody:

  • 2000 g (2 kg) čerstvých, pevných a dokonale zrelých jahôd (nie prezretých alebo poškodených)
  • 8 lyžíc kryštálového cukru (čo zodpovedá 2 lyžiciam na každý 500 ml pohár)
  • vriaca voda (podľa potreby na zaliatie jahôd v pohároch)

Postup prípravy

Príprava jahôd a pohárov:

  1. Najdôležitejším krokom je príprava pohárov. Použite čisté zaváracie poháre (pre tento recept boli použité 4 poháre s objemom 500 ml, ale môžete použiť aj iné veľkosti, pričom množstvo cukru prispôsobíte) a zodpovedajúce viečka. Dôležité: Poháre aj viečka musia byť dokonale sterilizované, aby sa zabránilo znehodnoteniu kompótu baktériami. (Tip na sterilizáciu nájdete nižšie).
  2. Jahody (2 kg) dôkladne, ale jemne umyte vo väčšej mise so studenou vodou. Opatrne z nich odstráňte zelené stopky a lístky. Poškodené alebo nahnité kusy vyhoďte.

Plnenie pohárov:

  1. Pripravenými čistými jahodami opatrne naplňte sterilizované poháre. Snažte sa ich príliš nestláčať, aby sa nepomliaždili. Poháre naplňte tak, aby vrstva jahôd končila približne 2 cm pod okrajom pohára (pod viečkom).
  2. Do každého naplneného pohára (s objemom 500 ml) nasypte 2 lyžice kryštálového cukru priamo na jahody. Ak používate poháre inej veľkosti, množstvo cukru primerane upravte.
  3. Jahody v pohároch zalejte vriacou vodou tak, aby boli úplne ponorené a voda siahala približne 1-1,5 cm pod okraj pohára.

Sterilizácia a uskladnenie:

  1. Okraje pohárov dôkladne očistite čistou utierkou a pevne ich uzavrite sterilizovanými viečkami.
  2. Pripravte si väčší hrniec, na ktorého dno položte čistú kuchynskú utierku (zabráni prasknutiu pohárov počas sterilizácie). Na utierku opatrne poukladajte naplnené a uzavreté poháre tak, aby sa navzájom nedotýkali.
  3. Do hrnca opatrne nalejte horúcu (nie vriacu, aby poháre nepraskli od teplotného šoku) vodu tak, aby siahala približne do polovice až dvoch tretín výšky pohárov.
  4. Hrniec s pohármi postavte na sporák, prikryte pokrievkou a priveďte vodu k miernemu varu. Od momentu, keď voda začne jemne vrieť, sterilizujte poháre po dobu 15 minút. Teplota by sa mala udržiavať tesne pod bodom varu, aby obsah pohárov príliš nebublal.
  5. Po uplynutí času sterilizácie opatrne vyberte horúce poháre z hrnca (pomocou klieští na zaváranie alebo chňapky).
  6. Každý pohár opatrne, ale dôkladne pretrepte, aby sa cukor usadený na dne úplne rozpustil v horúcom náleve.
  7. Ihneď potom obráťte poháre viečkom nadol a položte ich na čistú utierku alebo drevenú dosku. Prikryte ich ďalšou utierkou alebo dekou a nechajte ich takto úplne vychladnúť (zvyčajne do druhého dňa).
  8. Vychladnuté kompótované jahody skontrolujte (viečko by malo byť preliačené dovnútra, čo značí správne uzavretie), označte dátumom a skladujte na tmavom, chladnom a suchom mieste (napríklad v pivnici alebo komore). Pri správnom skladovaní vám takto pripravený jahodový kompót vydrží až 1 rok, niekedy aj dlhšie.

Videorecept

Tipy

  1. Pre ešte lepšiu chuť a arómu kompótu niekedy do každého pohára pred zaliatím vodou pridám aj malý kúsok celej škorice, pár klinčekov alebo koliesko z chemicky neošetreného citróna. Tieto prísady dodajú kompótu zaujímavý a originálny nádych.
  2. Aby som si bola istá, že sú poháre a viečka naozaj dokonale sterilizované, zvyčajne ich pred plnením buď vyvarím vo vriacej vode aspoň 5 minút, alebo ich vysterilizujem v rúre predhriatej na 100-120°C po dobu približne 15-20 minút. Viečka vyváram zvlášť.
  3. Množstvo cukru si vždy prispôsobujem podľa aktuálnej sladkosti samotných jahôd a našich rodinných preferencií. Ak sú jahody veľmi sladké, niekedy uberiem jednu lyžicu cukru na pohár, a naopak, ak sú kyslejšie, môžem trochu pridať.
  4. Kompótované jahody najradšej skladujem na tmavom, chladnom a suchom mieste, ideálne v pivnici alebo v chladnej komore. Dôležité je, aby neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Správne uskladnený kompót mi takto vydrží naozaj dlho.

Domáce kompótované jahody pripravené podľa tohto tradičného receptu po babičke sú skutočnou pochúťkou, ktorá vám prinesie radosť a chuť leta kedykoľvek počas roka. Ich príprava je jednoduchá a výsledok stojí za to. Užite si sladké domáce zaváranie s láskou!

Recept je inšpirovaný verziou z Nur’un Yemek Tarifleri 2, no upravili sme ho tak, aby bol prehľadnejší a jednoduchší na prípravu.

OHODNOŤTE RECEPT

 
 

Google Správy: Daj nám ⭐

Podobné recepty