Search

Hanácke koláče, ktoré sa vždy podaria: Jednoduchý recept na vláčne a nadýchané slávnostné pečivo.

Hanácke koláče
Hanácke koláče, zdroj: AI

Obsah receptu

Túžite po poctivých domácich koláčoch, ktoré sú mäkké ako pavučinka a voňajú tak, že prilákajú celú rodinu? Potom je tento recept na hanácke koláče presne to, čo hľadáte! S naším overeným postupom sa vám zaručene podaria a výsledkom bude vláčne a nadýchané slávnostné pečivo, ktoré si zamilujete. Kombinácia jemného kysnutého cesta, lahodnej tvarohovej náplne a sladkého lekváru je jednoducho neodolateľná. Tieto koláče sú skutočnou ozdobou každého stola.

Hoci sa môže zdať, že príprava kysnutých koláčov je zložitá, tento recept je navrhnutý tak, aby ho zvládol aj menej skúsený pekár. Ukážeme vám, ako pripraviť správny kvások a cesto, ktoré bude po upečení dokonale mäkké. Tieto hanácke koláče sú ideálne ako slávnostný dezert, na nedeľné raňajky alebo ako sladké potešenie ku káve či čaju.

  • Počet kusov: cca 12-16 koláčov (v závislosti od veľkosti)
  • Čas prípravy (aktívna práca): cca 30-35 minút
  • Čas kysnutia (celkovo): cca 1 hodina 30 minút
  • Čas pečenia: 15-20 minút
  • Náročnosť: Stredná

Potrebujeme

Na kvások:

  • 130 ml vlažného mlieka (cca 35-40°C)
  • 10 g čerstvého droždia (cca 1/4 kocky)
  • 1 ČL kryštálového cukru (z celkového množstva)

Vláčne cesto:

  • 250 g hladkej múky (preosiatej)
  • 2 ks vaječných žĺtkov (izbovej teploty)
  • 50 g práškového cukru
  • 1/2 ČL soli
  • 45 ml rastlinného oleja (napr. slnečnicového)

Na tvarohovú náplň:

  • 125 g plnotučného jemného tvarohu (nie hrudkovitého)
  • 20 g kryštálového cukru
  • 10 g vanilkového cukru (alebo 1 balíček)

Na zdobenie:

  • hustý slivkový lekvár (alebo iný obľúbený džem)
  • lupienky mandlí alebo nasekané orechy (podľa chuti)
  • hrozienka (podľa chuti, môžu byť vopred namočené v rume)
  • čerstvé alebo mrazené čučoriedky (podľa chuti)
  • kryštálový cukor (na posypanie okrajov)

Postup prípravy

Príprava kvásku a zamiesenie cesta:

  1. Najprv si pripravíme kvások. Do menšej misky nalejeme vlažné mlieko, rozdrobíme doň čerstvé droždie a pridáme 1 ČL cukru. Metličkou zľahka premiešame, aby sa droždie rozpustilo.
  2. Misku prikryjeme čistou utierkou a necháme na teplom mieste bez prievanu vzísť kvások, čo potrvá približne 10-15 minút. Na povrchu sa vytvorí hustá pena, čo je znakom, že droždie je aktívne.
  3. Do väčšej misy preosejeme hladkú múku, pridáme práškový cukor a 1/2 ČL soli. Premiešame. Uprostred urobíme jamku.
  4. Do jamky v múke pridáme vaječné žĺtky, olej a nakoniec aj hotový, vykysnutý kvások.

Kysnutie a príprava náplne:

  1. Všetky ingrediencie začneme spracovávať – buď rukami, alebo v kuchynskom robote s hnetacím hákom. Miesime dôkladne aspoň 10 minút, kým nevznikne hladké, vláčne a elastické cesto, ktoré sa nelepí na steny misy.
  2. Vymiesené cesto v mise zľahka poprášime múkou, prikryjeme ho čistou utierkou a necháme ho kysnúť na teplom mieste približne 1 hodinu, alebo kým nezdvojnásobí svoj objem.
  3. Kým cesto kysne, pripravíme si tvarohovú náplň. V malej miske jednoducho zmiešame tvaroh, kryštálový cukor a vanilkový cukor dohladka.

Tvarovanie a plnenie koláčov:

  1. Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku a zľahka ho premiesime. Rozvaľkáme ho na plát s hrúbkou približne 0,5 cm.
  2. Pomocou pohára alebo okrúhleho vykrajovátka (s priemerom cca 8-10 cm) vykrajujeme z cesta kolieska.
  3. Kolieska preložíme na plech vyložený papierom na pečenie. Do stredu každého kolieska urobíme dnom menšieho pohára alebo prstami jamku.
  4. Do každej jamky dáme lyžičku tvarohovej náplne a na vrch tvarohu malú lyžičku hustého lekváru.
  5. Koláče ozdobíme mandľami, hrozienkami a čučoriedkami podľa fantázie. Okraje koláčov môžeme potrieť zvyšným vajíčkom (ak sme ho nepoužili celé do cesta) a posypať kryštálovým cukrom.

Finálne kysnutie a pečenie dozlatista:

  1. Plech s pripravenými koláčmi prikryjeme čistou utierkou a necháme ich na teplom mieste kysnúť ešte približne 15-20 minút.
  2. Medzitým si predhrejeme rúru na 180-190 °C (teplovzdušnú na 160-170 °C).
  3. Vykysnuté koláče vložíme do predhriatej rúry a pečieme približne 15–20 minút, alebo kým nie sú okraje krásne zlatohnedé.
  4. Upečené hanácke koláče vyberieme z rúry a necháme ich vychladnúť na plechu alebo na chladiacej mriežke.

Videorecept

Tipy

  1. Pre ešte bohatšiu chuť tvarohovej náplne do nej rada pridávam aj jeden vaječný žĺtok a trochu nastrúhanej citrónovej kôry.
  2. Tradičné hanácke koláče majú na vrchu aj mrveničku (posýpku). Tú si jednoducho pripravím zmiešaním hrubej múky, práškového cukru a masla v pomere 2:1:1, kým nevznikne drobivá zmes, ktorou posypem koláče pred pečením.
  3. Ak chcem mať istotu, že sa mi cesto nebude lepiť, pracovnú dosku si pred vaľkaním vždy dobre pomúčim a s cestom pracujem svižne.
  4. Tieto koláče sú najlepšie čerstvé, v deň upečenia. Ak nejaké zostanú, skladujem ich prikryté v chladničke, kde vydržia mäkké 1-2 dni.

Doprajte si kúsok Moravy na tanieri s týmto tradičným receptom, ktorý zaručene poteší každého milovníka sladkého pečiva!

Recept je inšpirovaný verziou od Vaříme s Mozkem, no mierne sme ho upravili, aby bol prehľadnejší a jednoduchší na prípravu.

OHODNOŤTE RECEPT

 
 

Google Správy: Daj nám ⭐

Podobné recepty