Rožky s čokoládou sú sladkou klasikou, ktorú milujú nielen deti, ale aj dospelí. Tento recept na najlepšie plnené domáce rožky vám ukáže, ako si pripraviť pečivo, ktoré je na povrchu príjemne chrumkavé a vo vnútri úžasne mäkučké, vláčne a plné lahodných kúskov čokolády. Sú ideálne na raňajky, desiatu, alebo ako sladká maškrta ku káve či čaju, ktorou potešíte svojich hostí.
Príprava týchto rožkov nie je vôbec zložitá, ako by sa mohlo zdať. Základom je jemné kysnuté cesto, ktoré sa vďaka špeciálnej technike prekladania s maslom stáva krásne vrstveným a vláčnym, pripomínajúcim jemnosť croissantov. Každý rožok je potom naplnený kúskami čokolády a po upečení dozlatista posypaný práškovým cukrom.
Základné informácie
- Čas prípravy (vrátane kysnutia a chladenia): cca 2 hodiny 30 minút – 3 hodiny
- Čas pečenia: cca 18-25 minút
- Počet porcií: cca 16 rožkov
- Náročnosť: Stredná
Potrebujeme
Na kysnuté cesto:
- 100 ml vlažného plnotučného mlieka (cca 35-40°C)
- 200 ml vlažnej vody (cca 35-40°C)
- 1 polievková lyžica rastlinného oleja (napr. slnečnicový, repkový)
- 1 balenie sušeného droždia (10 g) alebo 30g čerstvého
- 1 polievková lyžica krupicového cukru
- 1/2 čajovej lyžičky soli
- 450-500 g hladkej múky (preosiatej, množstvo upravte podľa konzistencie cesta)
- Hladká múka na pomúčenie pracovnej dosky
Prekladanie a plnenie:
- 100 g zmäknutého masla (izbovej teploty, na potieranie cesta)
- 100 g čokoládových kúskov (alebo nasekanej čokolády na varenie/horkej čokolády)
Na potretie a zdobenie:
- 1 ks vaječný žĺtok
- 1 polievková lyžica mlieka (na zmiešanie so žĺtkom)
- Práškový cukor na posypanie (podľa chuti)
Postup prípravy
Príprava kysnutého cesta:
- Príprava základu cesta: Vo väčšej mise zmiešajte vlažné mlieko (100 ml), vlažnú vodu (200 ml), krupicový cukor (1 PL), soľ (1/2 ČL), jeden vaječný bielok (žĺtok si odložte na potretie) a sušené droždie (1 balenie – 10 g). Všetko spolu dobre premiešajte metličkou, aby sa cukor a droždie čiastočne rozpustili.
- Pridanie múky a oleja, miesenie: Do tejto tekutej zmesi postupne, približne na dvakrát, pridávajte preosiatu hladkú múku (začnite s 450 g). Začnite spracovávať cesto. Keď sa ingrediencie začnú spájať, pridajte jednu polievkovú lyžicu rastlinného oleja. Pokračujte v miesení (buď rukami na pracovnej doske, alebo pomocou kuchynského robota vybaveného hákom na cesto) približne 8-10 minút pri použití robota, alebo 10-15 minút pri ručnom miesení. Cieľom je získať hladké, pružné a polomäkké cesto, ktoré sa pekne odlepuje od stien misy. Ak by bolo cesto príliš lepivé, pridajte po troškách zvyšnú múku (až do celkového množstva 500 g).
- Prvé kysnutie cesta: Misu s vymieseným cestom prikryte čistou kuchynskou utierkou alebo potravinárskou fóliou a nechajte ho kysnúť na teplom mieste bez prievanu približne 40-60 minút, alebo kým viditeľne nezdvojnásobí svoj objem.
Prekladanie cesta s maslom:
- Prvé prekladanie: Vykysnuté cesto opatrne vyklopte na jemne pomúčenú pracovnú dosku. Zľahka ho päsťami premiesite, aby ste z neho vytlačili prebytočný vzduch. Rozvaľkajte ho na tenký obdĺžnikový plát. Celý povrch rozvaľkaného cesta potrite tenkou vrstvou zmäknutého masla (použite približne 1/3 z celkového množstva 100 g masla určeného na prekladanie).
- Skladanie a chladenie: Potreté cesto preložte ako listový papier: najprv prehnite jednu tretinu cesta smerom do stredu a potom cez ňu prehnite druhú (protiľahlú) tretinu, čím vám vznikne dlhší, užší obdĺžnik zložený z troch vrstiev cesta. Tento obdĺžnik opäť zľahka potrite ďalšou tretinou pripraveného zmäknutého masla. Potom tento dlhší obdĺžnik preložte ešte na polovicu (alebo opäť na tretiny, ak je veľmi dlhý), aby vznikol menší, kompaktnejší balíček cesta. Tento balíček cesta zabaľte do potravinárskej fólie a vložte ho do chladničky odpočívať aspoň na 20–30 minút. Počas tejto doby maslo v ceste stuhne a bude sa s ním lepšie pracovať pri finálnom tvarovaní. (Poznámka: Pôvodný recept delil cesto na dve časti a každú prekladal zvlášť. Tento zjednodušený postup s jedným prekladaním celého cesta je pre domáce podmienky dostačujúci pre dosiahnutie vláčnosti.)
Finálne tvarovanie a pečenie rožkov:
- Vaľkanie a krájanie trojuholníkov: Po uplynutí doby chladenia vyberte cesto z chladničky. Na jemne pomúčenej pracovnej doske ho opäť rozvaľkajte na väčší tenký plát s hrúbkou približne 0,4 cm. Z tohto plátu potom pomocou radielka alebo ostrého noža nakrájajte 16 približne rovnakých dlhých trojuholníkov. Základňa každého trojuholníka by mala byť širšia (napríklad 8-10 cm) a smerom k špičke by sa mal trojuholník zužovať.
- Plnenie čokoládou a tvarovanie rožkov: Na širšiu základňu každého trojuholníka položte primerané množstvo čokoládových kúskov (alebo nasekanej čokolády). Následne každý trojuholník pevne zarolujte smerom od najširšej časti (základne) k jeho špičke. Špičku trojuholníka na konci dobre pritlačte k telu rožka, aby sa počas pečenia nerozvinul. Konce rožka môžete jemne zahnúť do tvaru polmesiaca.
- Ukladanie na plech a druhé kysnutie: Vytvarované rožky ukladajte na plech vyložený papierom na pečenie, pričom špičku (spoj) rožka umiestnite nadol. Medzi jednotlivými rožkami nechajte dostatočné rozostupy. Plech s rožkami prikryte čistou kuchynskou utierkou a nechajte ich na teplom mieste kysnúť ešte ďalších približne 30 minút. Mali by viditeľne zväčšiť svoj objem.
Dokončenie pred pečením a samotné pečenie:
- Predhriatie rúry a príprava na potretie: Kým rožky na plechu kysnú, rúru predhrejte na 200 °C (horný/dolný ohrev). V malej miske dôkladne rozšľahajte jeden vaječný žĺtok s jednou polievkovou lyžicou mlieka.
- Potretie a pečenie: Po druhom kysnutí povrch každého rožka starostlivo potrite pripravenou vaječno-žĺtkovou zmesou. Vložte plech s rožkami do predhriatej rúry a pečte prvých 8-10 minút pri teplote 200 °C. Potom teplotu rúry znížte na 180 °C a dopekajte ďalších približne 10-15 minút. Celkový čas pečenia by mal byť približne 18-25 minút, alebo kým nie sú rožky na povrchu krásne zlatohnedé a prepečené.
Dokončenie:
- Chladnutie a posypanie cukrom: Upečené rožky s čokoládou vyberte z rúry a nechajte ich na plechu alebo na kuchynskej mriežke úplne vychladnúť.
- Servírovanie: Vychladnuté plnené rožky s čokoládou pred podávaním bohato posypte práškovým cukrom.
Videorecept
Tipy
- Pre ešte intenzívnejšiu čokoládovú chuť môžem použiť kvalitnú horkú čokoládu s vyšším obsahom kakaa, alebo kombináciu mliečnej a horkej čokolády.
- Namiesto klasických čokoládových kúskov môžem do rožkov zabaliť aj kúsok Nutelly alebo iného obľúbeného orieškovo-čokoládového krému.
- Ak chcem mať rožky extra lesklé, môžem ich ihneď po vybratí z rúry ešte horúce potrieť trochou rozpusteného masla.
- Tieto plnené rožky s čokoládou sú najlepšie čerstvé, v deň upečenia. Ak vám predsa len zostanú, skladujte ich v uzavretej nádobe, aby príliš neobschli.
Tieto najlepšie plnené rožky s čokoládou sú skvelou voľbou na každú príležitosť a ich príprava vám prinesie radosť z domáceho pečenia!
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Ellen’s Kitchen, no mierne sme ho upravili pre lepšiu prehľadnosť a funkčnosť.