Pokiaľ milujete chuť klasickej držkovej polievky, ale hľadáte zdravšiu, ľahšiu alebo jednoducho vegetariánsku alternatívu, tento recept na najlepšiu hlivovú polievku à la držková si určite zamilujete! Hliva ustricová svojou textúrou a schopnosťou nasať chute dokonale imituje držky, zatiaľ čo tradičné korenie ako paprika, rasca, majoránka a cesnak jej dodávajú tú správnu, nezameniteľnú arómu. Je to polievka, ktorá vás prekvapí svojou bohatou chuťou a sýtosťou.
Príprava tejto falošnej držkovej je prekvapivo jednoduchá a výsledok je naozaj famózny. Základ tvorí orestovaná cibuľka s hlivou, ktorá sa následne zapráši paprikou a múkou, zaleje vývarom a dochutí typickým korením. Táto polievka je nielen veľmi chutná, ale aj výživná a ľahko stráviteľná. Servírujte ju s krajcom čerstvého chleba alebo chrumkavým rožkom a vychutnajte si túto skvelú alternatívu tradičnej pochúťky.
Základné informácie
- Čas prípravy: cca 15 minút
- Čas varenia: cca 30-40 minút
- Počet porcií: 4-5 porcií
- Náročnosť: Jednoduchá
Potrebujeme
Potrebné suroviny:
- 1 ks väčšej cibule
- 300 g hlivy ustricovej
- cca 2-3 polievkové lyžice rastlinného oleja (napr. slnečnicový, repkový) alebo bravčovej masti
- 1/2 čajovej lyžičky celej rasce
- 1,5 polievkovej lyžice mletej sladkej papriky (podľa chuti)
- 1 polievková lyžica hladkej múky
- 1000 ml zeleninového alebo hovädzieho vývaru (alebo vody + 1 kocka kvalitného bujónu)
- 1 ks bobkový list
- 5 guľôčok celého nového korenia
- Soľ podľa chuti
- Čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
- 1 polievková lyžica sušenej majoránky
- 3 strúčiky cesnaku (prelisovaného)
- Čerstvá petržlenová vňať na posypanie (podľa chuti)
Postup prípravy
Príprava základu polievky:
- Príprava surovín: Cibuľu (1 ks väčšiu) očistite a nakrájajte nadrobno. Hlivu ustricovú (300 g) očistite (zvyčajne stačí jemne otrieť, neumývajte ju zbytočne pod vodou, aby nenasiakla). Odrežte tuhšie spodné časti (hlúbiky) a klobúčiky hlivy nakrájajte alebo natrhajte na tenšie prúžky alebo rezance, ktoré budú pripomínať tvar držiek. Cesnak (3 strúčiky) olúpte a prelisujte alebo nasekajte najemno.
- Restovanie cibule a hlivy: Vo väčšom hrnci na strednom ohni rozohrejte rastlinný olej alebo bravčovú masť (cca 2-3 PL). Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a za občasného miešania ju restujte dosklovita, čo trvá približne 3-5 minút. Potom k orestovanej cibuli pridajte pripravenú hlivu ustricovú a celú rascu (1/2 ČL). Za občasného miešania všetko spolu restujte ďalších približne 5-7 minút. Počas tejto doby by hliva mala zmäknúť, pustiť svoju šťavu a tá by sa mala čiastočne odparíť.
- Pridanie papriky, múky a zaliatie: K orestovanej hlive s cibuľou pridajte mletú sladkú papriku (1,5 PL). Rýchlo premiešajte a za stáleho miešania restujte len veľmi krátko (maximálne 30 sekúnd), aby paprika pustila svoju krásnu farbu a vôňu, ale dávajte pozor, aby nezhorkla. Potom zmes zaprášte hladkou múkou (1 PL) a opäť krátko (cca 30 sekúnd až 1 minútu) za stáleho miešania orestujte, aby vznikla jemná zápražka. Následne za stáleho a energického miešania metličkou postupne prilievajte pripravený horúci vývar (alebo vodu s bujónom, 1000 ml). Dôkladne miešajte, aby sa v polievke nevytvorili žiadne hrudky z múky.
Varenie a dochutenie polievky:
- Pridanie korenín a prvé varenie: Do polievky pridajte bobkový list (1 ks) a celé nové korenie (5 guľôčok). Priveďte polievku do varu. Hneď ako začne vrieť, znížte teplotu na mierny oheň, hrniec prikryte pokrievkou (môžete nechať malú medzeru na únik pary) a varte približne 15-20 minút. Počas tejto doby by sa mali všetky chute pekne prepojiť a hliva by mala byť úplne mäkká. Počas varenia polievku občas premiešajte.
- Finálne dochutenie: Po uplynutí doby varenia ochutnajte polievku a dochuťte ju soľou a čerstvo mletým čiernym korením podľa vašej preferencie. Približne 5 minút pred plánovaným koncom varenia (alebo keď je hliva už úplne mäkká a polievka má požadovanú konzistenciu) pridajte do polievky sušenú majoránku (1 PL), ktorú ste si predtým dobre pretreli medzi dlaňami (tým sa lepšie uvoľní jej charakteristická aróma). Varte ešte posledných 5 minút.
- Pridanie cesnaku a odležanie: Potom polievku odstavte z ohňa. Do ešte horúcej polievky vmiešajte prelisovaný alebo najemno nasekaný cesnak (3 strúčiky). Ochutnajte ju znova a prípadne ešte dosoľte alebo dokoreňte, ak je to potrebné. Hotovú polievku nechajte pred podávaním aspoň 5-10 minút postáť pod pokrievkou, aby sa všetky chute dokonale prepojili a rozvinuli.
Servírovanie:
- Podávanie: Hotovú falošnú držkovú polievku z hlivy ustricovej podávajte teplú. Pred servírovaním ju môžete na tanieri bohato posypať čerstvo nasekanou petržlenovou vňaťou pre svieži vzhľad a chuť. Tradične sa podáva s krajcom čerstvého chleba alebo chrumkavým rožkom.
Videorecept
Tipy
- Pre ešte intenzívnejšiu chuť môžem na začiatku spolu s cibuľou orestovať aj malý kúsok údenej slaninky nakrájanej na drobné kocky.
- Ak mám rád/a pikantnejšie polievky, môžem do základu pridať aj trochu mletej pálivej papriky alebo štipku chilli.
- Namiesto sušenej majoránky môžem použiť aj čerstvú, tú však pridávam až úplne na záver spolu s petržlenovou vňaťou.
- Ak chcem mať polievku ešte hustejšiu bez pridania viac múky, môžem na začiatku orestovať o jeden zemiak viac (nakrájaný na malé kocky) a ten sa počas varenia čiastočne rozvarí a polievku prirodzene zahustí.
Tento recept na najlepšiu hlivovú polievku à la držková si určite zamilujete pre jej skvelú chuť a jednoduchú prípravu!
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Vaříme s Mozkem, no mierne sme ho upravili pre lepšiu prehľadnosť a funkčnosť.