Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo mať vždy po ruke čerstvú, poctivú smotanu na šľahanie bez zbytočných prísad? S týmto ultra jednoduchým receptom, alebo skôr návodom, si ju môžete pripraviť doma len z jednej jedinej ingrediencie – kvalitného plnotučného mlieka! Zabudnite na kupované smotany a objavte čaro domácej výroby. Výsledkom bude tá najlepšia domáca šľahačka, akú ste kedy ochutnali, alebo lahodná smotana do varenia či kávy. Tento trik si určite zamilujete pre jeho nenáročnosť a skvelý výsledok.
Princíp výroby domácej smotany je založený na prirodzenom procese oddeľovania tuku z mlieka. Kvalitné, čerstvé plnotučné mlieko, ktoré neprešlo intenzívnou priemyselnou úpravou, obsahuje dostatok tuku, ktorý sa po určitom čase státia v chlade usadí na povrchu. Tento tuk, alebo teda smotana, sa potom jednoducho pozbiera. Tento návod na domácu šľahačku vám ukáže, aké ľahké to je. Aj keď to vyžaduje trochu trpezlivosti, kým sa smotana oddelí, samotný proces je veľmi nenáročný a zvládne ho naozaj každý.
Základné informácie
- Čas aktívnej prípravy (zber smotany): cca 5-10 minút
- Čas pasívneho státia mlieka v chladničke: 10-12 hodín (alebo aj dlhšie, napr. 24 hodín pre vyšší výťažok)
- Množstvo získanej smotany: Orientačne 150-250 ml (alebo aj viac) z 2 litrov mlieka (výťažok výrazne závisí od tučnosti a typu použitého mlieka)
- Náročnosť: Veľmi jednoduchá
Potrebujeme
- 2000 ml (2 litre) čerstvého plnotučného mlieka. Dôležité: Pre úspešné oddelenie smotany je nevyhnutné použiť mlieko, ktoré nebolo ošetrené metódou UHT (trvanlivé mlieko zvyčajne v tetrapakovom obale s dlhou trvanlivosťou) a ideálne ani homogenizované. Najlepšie výsledky dosiahnete s čerstvým mliekom priamo od farmára, z mliekomatu, alebo s čo najmenej priemyselne spracovaným pasterizovaným mliekom z chladiaceho boxu v obchode (s čo najvyšším deklarovaným obsahom tuku a krátkou dobou spotreby).
Postup prípravy
Príprava mlieka na usadenie smotany:
- Čerstvé plnotučné mlieko (2000 ml) opatrne nalejte do čistej, širokej a plytkej nádoby. Ideálna je sklenená, porcelánová alebo smaltovaná misa, prípadne nízky širší pekáčik. Čím väčšia je plocha hladiny mlieka, tým ľahšie a efektívnejšie sa smotana oddelí a bude sa dať pozbierať.
- Nádobu s mliekom zľahka prikryte – môžete použiť čistú kuchynskú utierku, gázu, alebo tanierik či pokrievku položenú tak, aby zostala malá medzera pre cirkuláciu vzduchu. Úplne tesné prikrytie nie je žiaduce, aby sa pod ním nezrážala voda, ktorá by mohla kvapkať späť do smotany.
- Nádobu s mliekom opatrne vložte do chladničky na miesto, kde bude mať pokoj a nebude sa s ňou hýbať. Nechajte mlieko v chlade odpočívať a usadzovať smotanu po dobu 10–12 hodín. Pre vyšší výťažok smotany môžete nechať mlieko stáť aj dlhšie, napríklad 24 hodín.
Zber a uchovávanie smotany:
- Po uplynutí doby státia by sa na hladine mlieka mala vytvoriť viditeľná, hustejšia smotanová vrstva. Jej hrúbka a konzistencia bude závisieť od kvality a tučnosti použitého mlieka. Smotana sa na povrchu vytvorí vďaka prirodzenému oddeleniu mliečneho tuku, ktorý je ľahší ako voda obsiahnutá v mlieku.
- Pripravte si čistú lyžicu (ideálne plytšiu a širšiu, alebo malú naberačku) a čistú uzatvárateľnú nádobu (napr. sklenený pohár so závitom) na pozbieranú smotanu.
- Opatrne, aby ste čo najmenej rozvírili mlieko pod ňou, začnite lyžicou zbierať smotanovú vrstvu z hladiny mlieka a prekladajte ju do pripravenej nádoby. Postupujte trpezlivo a snažte sa nabrať čo najmenej mlieka spolu so smotanou.
- Pozbieranú domácu smotanu ihneď uzavrite v nádobe a uchovávajte v chladničke. Takto získaná čerstvá smotana zvyčajne vydrží v chladničke 3-5 dní. Zvyšné mlieko (po odobratí smotany) je stále plnohodnotné, aj keď menej tučné, a môžete ho normálne použiť na pitie, do varenia alebo na prípravu iných mliečnych výrobkov.
Videorecept
Tipy
- Kľúčom k úspechu je naozaj výber správneho mlieka. Vyhnite sa trvanlivému UHT mlieku, pretože proces ultra vysokého ohrevu mení štruktúru tukových guľôčok tak, že sa smotana už prirodzene neoddelí. Homogenizované mlieko tiež sťažuje oddeľovanie smotany. Hľadajte čerstvé plnotučné mlieko, ideálne s čo najvyšším prirodzeným obsahom tuku (napr. 3,5 % a viac).
- Pre maximalizáciu výťažku smotany zabezpečte, aby nádoba s mliekom stála v chladničke naozaj nerušene. Akýkoľvek pohyb môže spôsobiť premiešanie už oddelenej smotany späť do mlieka. Niektorí ľudia dosahujú lepší výsledok, ak nechajú mlieko stáť aj 24-48 hodín, ale treba dbať na hygienu a čerstvosť.
- Ako zistím, či je získaná smotana dostatočne tučná na šľahanie? Mala by byť viditeľne hustejšia ako mlieko. Ak chcete klasickú šľahačku, smotana by mala mať aspoň 30-33% tuku. Výťažnosť a tučnosť domácej smotany sa bude líšiť. Ak nie je dostatočne tučná na vyšľahanie tuhej šľahačky, stále je vynikajúca do kávy, na zjemnenie omáčok, do polievok alebo na prípravu domácich dezertov, kde nie je potrebná extra tuhá šľahačka.
- Zvyšné mlieko po odobratí smotany je vlastne nízkotučné alebo polotučné mlieko. Môžem ho použiť na pitie, do cereálií, na varenie pudingov, kaší, alebo ako základ pre domáci kefír či jogurt, ak mám príslušné kultúry.
Príprava domácej smotany na šľahanie je fascinujúci proces, ktorý vám umožní vychutnať si skutočne čerstvý a prirodzený produkt. Hoci si vyžaduje trochu času a trpezlivosti, výsledok v podobe lahodnej domácej smotany určite stojí za to!
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od My Lockdown Rasoi, no mierne sme ho upravili pre lepšiu prehľadnosť a funkčnosť.