Search

Najlepšie bagety ako z Francúzska: Upečte si ich doma voňavé a chrumkavé! (RECEPT)

domáce bagety
Domáce bagety

Obsah receptu

Kto by odolal vôni čerstvo upečených, chrumkavých bagiet priamo z pekárne? S týmto receptom si môžete túto francúzsku delikatesu pripraviť v pohodlí domova a výsledok bude prinajmenšom porovnateľný, ak nie lepší! Tieto domáce chlebové bagety s olivovým olejom sú nádherne voňavé, s typickou chrumkavou kôrkou a mäkučkou, pórovitou striedkou. Sú ideálne na prípravu obložených chlebíčkov, ako príloha k šalátom či polievkam, alebo jednoducho len tak s maslom či obľúbenou nátierkou. Tento RECEPT na najlepšie bagety si zamilujete pre ich autentickú chuť a relatívne jednoduchú prípravu.

Hoci sa pečenie domácich bagiet môže zdať ako výzva, s týmto podrobným postupom to zvládne aj menej skúsený pekár. Kľúčom k úspechu je kvalitná múka, správne miesenie cesta, dostatočný čas na kysnutie a správna technika pečenia, ktorá zabezpečí tú povestnú chrumkavosť. Olivový olej dodá cestu vláčnosť a jemnú stredomorskú arómu. Pripravte sa na to, že vôňa čerstvo upečených bagiet priláka do kuchyne celú rodinu a tento recept na domáce bagety sa stane vaším obľúbeným.

Základné informácie

  • Čas prípravy (vrátane kysnutia): približne 1 hodina 35 minút – 1 hodina 50 minút (cca 15-20 minút aktívna príprava + 60 minút prvé kysnutie + 20 minút druhé kysnutie)
  • Čas pečenia: približne 20-30 minút
  • Počet kusov: 3 stredne veľké bagety
  • Náročnosť: Stredná

Potrebujeme

  • 600 g kvalitnej hladkej pšeničnej múky (ideálne typ T650 alebo špeciálna múka na bagety/chlieb), plus trochu na podsypanie
  • 8 g soli (približne 1,5 ČL)
  • 7 g sušeného droždia (1 balíček), čo zodpovedá približne 21 g čerstvého droždia
  • 340 ml vlažnej vody (s teplotou cca 35-40°C)
  • 30 ml extra panenského olivového oleja (cca 2 PL), plus trochu na potretie pracovnej plochy a rúk
  • (voliteľné) Hladká múka na jemné posypanie bagiet pred pečením
  • (voliteľné) Voda na potretie bagiet pred pečením

Postup prípravy

Príprava cesta a prvé kysnutie:

  1. Do väčšej misy preosejte hladkú múku (600 g). Po okrajoch misy rovnomerne nasypte soľ (8 g).
  2. Do stredu múky urobte jamku. Do jamky nasypte sušené droždie (7 g). Prilejte časť vlažnej vody (cca 100 ml z celkového množstva 340 ml) a pridajte 1 PL olivového oleja (z celkového množstva 30 ml). Jemne premiešajte len obsah jamky (múku zatiaľ nezapracovávajte), aby sa droždie spojilo s vodou a olejom. Nechajte na teplom mieste postáť približne 5-10 minút, kým sa droždie neaktivuje a nevytvorí sa jemná pena (kvások). (Ak používate čerstvé droždie, rozdrobte ho do jamky, posypte štipkou cukru – nie je v zozname surovín, ale pomáha aktivácii – zalejte trochou vlažnej vody a nechajte vzísť kvások).
  3. K aktivovanému droždiu v mise prilejte zvyšok vlažnej vody a zvyšný olivový olej. Začnite spracovávať cesto – najprv vareškou alebo stierkou spojte tekuté a suché ingrediencie.
  4. Keď sa cesto začne spájať, vyklopte ho na jemne pomúčenú pracovnú dosku. Rukami mieste približne 8-10 minút (alebo v kuchynskom robote s hákom na miesenie na stredných otáčkach 5-7 minút), kým nevznikne hladké, pružné a elastické cesto, ktoré sa príliš nelepí na ruky ani na dosku. Podľa potreby môžete pridať minimum múky.
  5. Z cesta vytvarujte bochník. Misu zľahka vytrite olivovým olejom, vložte do nej bochník cesta, prikryte ho potravinárskou fóliou alebo čistou utierkou a nechajte na teplom mieste bez prievanu kysnúť približne 60 minút, alebo kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.

Tvarovanie bagiet a druhé kysnutie:

  1. Vykysnuté cesto opatrne vyklopte na pracovnú plochu (ideálne len zľahka potretú olivovým olejom, aby sa nepridávalo príliš veľa múky). Jemne ho päsťami stlačte, aby ste z neho vytlačili prebytočný vzduch.
  2. Cesto rozdeľte na 3 rovnaké diely (každý bude vážiť približne 330-340 g).
  3. Z každého dielu cesta vytvarujte bagetu: najprv rukou vytvarujte z cesta menšiu placku (obdĺžnikového alebo oválneho tvaru). Potom cesto od dlhšieho okraja pevne zrolujte do tvaru valčeka. Konce valčeka jemne zaoblite a pritlačte, aby sa počas pečenia neotvorili. Bagetu jemne gúľajte po pracovnej doske, aby ste ju predĺžili na požadovanú dĺžku (zvyčajne dĺžka plechu alebo o niečo kratšia).
  4. Pripravené bagety preložte na plech vyložený papierom na pečenie. Ak chcete, aby si bagety počas druhého kysnutia a pečenia udržali pekný tvar a neroztiekli sa do šírky, vytvorte medzi jednotlivými bagetami zábrany pomocou zdvihnutého papiera na pečenie (papier medzi bagetami nariasite a vytvoríte tak akési “korýtka”).
  5. Bagety na plechu prikryte čistou utierkou a nechajte ich na teplom mieste kysnúť ešte približne 20 minút.

Príprava na pečenie a samotné pečenie:

  1. Kým bagety kysnú, predhrejte si rúru na 240-250 °C (horný/dolný ohrev). Na dno rúry umiestnite starší plech alebo nádobu vhodnú do rúry, do ktorej neskôr nalejete horúcu vodu pre vytvorenie pary (zápara).
  2. Po druhom kysnutí pomocou veľmi ostrej žiletky, skalpelu alebo špeciálneho noža na chlieb urobte na povrchu každej bagety 3-4 šikmé, nie príliš hlboké (cca 0,5 cm) okrasné zárezy.
  3. Bagety zľahka potrite alebo postriekajte vodou a jemne ich posypte hladkou múkou pre rustikálny vzhľad (tento krok je voliteľný).
  4. Opatrne vložte plech s bagetami do horúcej rúry. Do nádoby na dne rúry rýchlo nalejte pohár horúcej vody (asi 100-150 ml) a dvierka rúry ihneď zatvorte, aby sa vytvorila para.
  5. Pečte pri teplote 240-250 °C prvých 10-15 minút. Para pomôže vytvoriť chrumkavú kôrku.
  6. Po 10-15 minútach opatrne vyberte nádobu s vodou z rúry (pozor na horúcu paru!). Znížte teplotu rúry na 200-210 °C a bagety dopekajte ďalších približne 10-15 minút, alebo kým nie sú krásne zlatohnedé na povrchu a na poklepanie zospodu neznejú duto. Celkový čas pečenia bude približne 20-30 minút.
  7. Upečené chlebové bagety ihneď vyberte z rúry a preložte ich na kuchynskú mriežku, aby mohli zo všetkých strán chladnúť a kôrka zostala chrumkavá. Nechajte ich úplne vychladnúť pred krájaním a podávaním.

Videorecept

Tipy

  1. Pre naozaj extra chrumkavú kôrku je kľúčová para na začiatku pečenia. Okrem misky s vodou na dne rúry môžem domáce bagety pred vložením do rúry a aj niekoľkokrát počas prvých minút pečenia postriekať vodou pomocou rozprašovača.
  2. Ak nemám sušené droždie, môžem použiť čerstvé. Na 600 g múky budem potrebovať približne 20-21 g čerstvého droždia. Nezabudnem si z neho pripraviť kvások s trochou cukru (aj keď nie je v recepte, pomôže) a vlažnej vody/mlieka.
  3. Do cesta môžem pridať aj rôzne semienka (ľanové, slnečnicové, tekvicové) alebo nasekané bylinky (rozmarín, tymian) pre zaujímavejšiu chuť a textúru. Semienkami môžem posypať aj povrch bagiet pred pečením.
  4. Čerstvo upečené domáe bagety sú najlepšie v deň pečenia. Ak mi nejaké zostanú, skladujem ich zabalené v čistej utierke alebo papierovom vrecku pri izbovej teplote. Na druhý deň ich môžem krátko oživiť v rúre.

Tieto domáce chlebové domáce bagety s olivovým olejom sú dôkazom, že aj vy si môžete doma upiecť pečivo, ktoré sa vyrovná tým z najlepších pekární. Ich príprava je síce malým dobrodružstvom, no výsledná chuť a vôňa čerstvo upečeného chleba za to rozhodne stoja!

Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Hacer’in Lezzetleri, no mierne sme ho upravili pre lepšiu prehľadnosť a funkčnosť.

OHODNOŤTE RECEPT

 
 

Google Správy: Daj nám ⭐

Podobné recepty