Search

Najlepší Vlašský šalát vôbec: Jednoduchý recept na obľúbenú klasiku

Vlašský šalát
Vlašský šalát

Obsah receptu

Hľadáte recept na ten najlepší Vlašský šalát vôbec? Práve ste ho našli. Tento jednoduchý recept na obľúbenú klasiku vás vráti do čias poctivých lahôdok. Jemný, vyvážený a presne taký, aký má byť.

Klasický domáci Vlašský šalát je skvelou pochúťkou na večeru, ale aj nepostrádateľným základom pre slávnostné chlebíčky či jednohubky. Vyskúšajte tento jednoduchý a overený recept, ktorého výsledok si určite zamilujete.

  • Čas prípravy: cca 30 minút (+ varenie a chladenie surovín)
  • Čas chladenia: min. 3 hodiny (ideálne cez noc)
  • Počet porcií: cca 1,3 kg šalátu (na veľa chlebíčkov alebo 6-8 porcií)
  • Náročnosť: Jednoduchá ★

Potrebujeme:

Potrebné suroviny:

  • 500 g zemiakov (varný typ A – šalátové)
  • 250 g kvalitnej mäkkej salámy (napr. Šunková, Parížska, Junior)
  • 100 g mrkvy
  • 50 g koreňového zeleru
  • 50 g koreňa petržlenu
  • 180 g sterilizovaných kyslých uhoriek
  • 60 g sterilizovaného hrášku (hmotnosť po odkvapkaní)
  • 25 g cibule (cca 1/4 menšej cibule)
  • 300 g kvalitnej majonézy (ideálne hustejšej)
  • 1 ČL plnotučnej horčice
  • 1 ČL Worcestrovej omáčky
  • 5 PL nálevu z kyslých uhoriek
  • 10 g soli (cca 2 ČL, alebo podľa chuti)
  • 10 g kryštálového cukru (cca 2 ČL, na vyváženie chutí)
  • 0,5 g čerstvo mletého čierneho korenia (cca 1/4 ČL alebo štedrá štipka)
  • Čerstvá petržlenová vňať na ozdobu (voliteľné)

Postup prípravy

Príprava zeleniny a salámy:

  1. Zemiaky dôkladne umyte a uvarte ich v šupke v osolenej vode domäkka (približne 20-25 minút, podľa veľkosti). Dajte pozor, aby sa nerozvarili. Uvarené zemiaky sceďte a nechajte úplne vychladnúť.
  2. Koreňovú zeleninu (mrkvu, petržlen, zeler) očistite a uvarte v samostatnom hrnci v mierne osolenej vode domäkka (asi 10-15 minút). Zelenina by mala zostať pevná na skus (al dente). Uvarenú zeleninu sceďte a nechajte úplne vychladnúť.
  3. Kým sa zelenina varí a chladne, pripravte si ostatné suroviny. Kvalitnú mäkkú salámu a vychladnuté kyslé uhorky nakrájajte na čo najmenšie a najrovnomernejšie kocky (ideálne cca 3×3 mm). Cibuľu ošúpte a nakrájajte na úplne jemnulinké kocky. Sterilizovaný hrášok sceďte z nálevu.
  4. Úplne vychladnuté uvarené zemiaky ošúpte a tiež nakrájajte na malé kocky (podobne ako salámu a uhorky). Vychladnutú uvarenú koreňovú zeleninu (mrkvu, petržlen, zeler) takisto nakrájajte na malé kocky.

Miešanie a dochutenie šalátu:

  1. Do veľkej misy vložte všetky nakrájané pevné suroviny: zemiaky, salámu, mrkvu, petržlen, zeler, kyslé uhorky, najemno nakrájanú cibuľu a scedený hrášok.
  2. V menšej miske si pripravte zálievku: Zmiešajte majonézu, plnotučnú horčicu, Worcestrovú omáčku, nálev z kyslých uhoriek, soľ, cukor a čerstvo mleté čierne korenie. Všetko spolu dobre metličkou alebo lyžicou premiešajte.
  3. Pripravenú zálievku nalejte k nakrájaným surovinám vo veľkej mise. Teraz už len veľmi zľahka, ale dôkladne premiešajte stierkou alebo veľkou lyžicou, aby sa všetky ingrediencie rovnomerne obalili v majonézovej zálievke. Snažte sa príliš nemiešať, aby sa zemiaky a zelenina nerozbili.

Chladenie a podávanie:

  1. Hotový premiešaný šalát ochutnajte, ale finálne dochutenie si nechajte až po odležaní. Misu so šalátom prikryte potravinovou fóliou alebo preložte šalát do uzatvárateľnej nádoby a vložte ho do chladničky.
  2. Nechajte šalát v chladničke poriadne vychladiť a odležať minimálne 3 hodiny, ideálne však cez noc. Chladenie a odležanie sú kľúčové pre spojenie a rozvinutie chutí.
  3. Pred podávaním vyberte šalát z chladničky, ešte raz ho zľahka premiešajte a ochutnajte. Teraz ho môžete finálne dochutiť soľou, korením, prípadne trochou cukru alebo nálevu z uhoriek, ak je to potrebné.
  4. Podávajte dobre vychladený, najčastejšie ako základ na obložené chlebíčky (na veke, rožkoch), alebo ako samostatný šalát s čerstvým pečivom. Môžete ho ozdobiť nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou. Skladujte v chladničke a spotrebujte do 2-3 dní.

Videorecept

Tipy

  1. Používam zemiaky varného typu A (šalátové), ktoré si aj po uvarení a nakrájaní pekne držia tvar a nerozpadávajú sa. Varím ich vždy v šupke a šúpem až po úplnom vychladnutí. Rovnako aj koreňovú zeleninu varím len domäkka, aby nebola rozvarená.
  2. Konzistencia krájania je pri Vlašskom šaláte dôležitá. Všetky pevné suroviny (zemiaky, saláma, zelenina, uhorky) sa snažím nakrájať naozaj na malé a čo najrovnomernejšie kocôčky (cca 0,5 cm). Cibuľu krájam úplne najemno. Šalát má potom tú správnu štruktúru.
  3. Zálievku z majonézy a dochucovadiel si vždy vymiešam zvlášť v miske a až potom ju opatrne vmiešam k nakrájaným surovinám. Používam kvalitnú hustejšiu majonézu. Pomer soli, cukru a nálevu z uhoriek si môžete jemne upraviť podľa svojej chuti – niekto má rád šalát kyslejší, niekto sladší.
  4. Na odležanie šalátu v chladničke si vždy nechám dostatok času, ideálne naozaj cez noc. Je to obrovský rozdiel v chuti oproti čerstvo zamiešanému šalátu. Všetky chute sa krásne prepoja a šalát je potom dokonalý. Až po odležaní ho finálne dochucujem.

Toto je naozaj ten najlepší Vlašský šalát vôbec. Pripravte si túto obľúbenú klasiku podľa nášho jednoduchého receptu a vychutnajte si kúsok poctivej domácej chuti.

Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Vaříme s Mozkem

Google Správy: Daj nám ⭐
 

Podobné recepty