Hľadáte recept na ten najlepší Vlašský šalát vôbec? Práve ste ho našli. Tento jednoduchý recept na obľúbenú klasiku vás vráti do čias poctivých lahôdok. Jemný, vyvážený a presne taký, aký má byť.
Klasický domáci Vlašský šalát je skvelou pochúťkou na večeru, ale aj nepostrádateľným základom pre slávnostné chlebíčky či jednohubky. Vyskúšajte tento jednoduchý a overený recept, ktorého výsledok si určite zamilujete.
- Čas prípravy: cca 30 minút (+ varenie a chladenie surovín)
- Čas chladenia: min. 3 hodiny (ideálne cez noc)
- Počet porcií: cca 1,3 kg šalátu (na veľa chlebíčkov alebo 6-8 porcií)
- Náročnosť: Jednoduchá ★
Potrebujeme:
Potrebné suroviny:
- 500 g zemiakov (varný typ A – šalátové)
- 250 g kvalitnej mäkkej salámy (napr. Šunková, Parížska, Junior)
- 100 g mrkvy
- 50 g koreňového zeleru
- 50 g koreňa petržlenu
- 180 g sterilizovaných kyslých uhoriek
- 60 g sterilizovaného hrášku (hmotnosť po odkvapkaní)
- 25 g cibule (cca 1/4 menšej cibule)
- 300 g kvalitnej majonézy (ideálne hustejšej)
- 1 ČL plnotučnej horčice
- 1 ČL Worcestrovej omáčky
- 5 PL nálevu z kyslých uhoriek
- 10 g soli (cca 2 ČL, alebo podľa chuti)
- 10 g kryštálového cukru (cca 2 ČL, na vyváženie chutí)
- 0,5 g čerstvo mletého čierneho korenia (cca 1/4 ČL alebo štedrá štipka)
- Čerstvá petržlenová vňať na ozdobu (voliteľné)
Postup prípravy
Príprava zeleniny a salámy:
- Zemiaky dôkladne umyte a uvarte ich v šupke v osolenej vode domäkka (približne 20-25 minút, podľa veľkosti). Dajte pozor, aby sa nerozvarili. Uvarené zemiaky sceďte a nechajte úplne vychladnúť.
- Koreňovú zeleninu (mrkvu, petržlen, zeler) očistite a uvarte v samostatnom hrnci v mierne osolenej vode domäkka (asi 10-15 minút). Zelenina by mala zostať pevná na skus (al dente). Uvarenú zeleninu sceďte a nechajte úplne vychladnúť.
- Kým sa zelenina varí a chladne, pripravte si ostatné suroviny. Kvalitnú mäkkú salámu a vychladnuté kyslé uhorky nakrájajte na čo najmenšie a najrovnomernejšie kocky (ideálne cca 3×3 mm). Cibuľu ošúpte a nakrájajte na úplne jemnulinké kocky. Sterilizovaný hrášok sceďte z nálevu.
- Úplne vychladnuté uvarené zemiaky ošúpte a tiež nakrájajte na malé kocky (podobne ako salámu a uhorky). Vychladnutú uvarenú koreňovú zeleninu (mrkvu, petržlen, zeler) takisto nakrájajte na malé kocky.
Miešanie a dochutenie šalátu:
- Do veľkej misy vložte všetky nakrájané pevné suroviny: zemiaky, salámu, mrkvu, petržlen, zeler, kyslé uhorky, najemno nakrájanú cibuľu a scedený hrášok.
- V menšej miske si pripravte zálievku: Zmiešajte majonézu, plnotučnú horčicu, Worcestrovú omáčku, nálev z kyslých uhoriek, soľ, cukor a čerstvo mleté čierne korenie. Všetko spolu dobre metličkou alebo lyžicou premiešajte.
- Pripravenú zálievku nalejte k nakrájaným surovinám vo veľkej mise. Teraz už len veľmi zľahka, ale dôkladne premiešajte stierkou alebo veľkou lyžicou, aby sa všetky ingrediencie rovnomerne obalili v majonézovej zálievke. Snažte sa príliš nemiešať, aby sa zemiaky a zelenina nerozbili.
Chladenie a podávanie:
- Hotový premiešaný šalát ochutnajte, ale finálne dochutenie si nechajte až po odležaní. Misu so šalátom prikryte potravinovou fóliou alebo preložte šalát do uzatvárateľnej nádoby a vložte ho do chladničky.
- Nechajte šalát v chladničke poriadne vychladiť a odležať minimálne 3 hodiny, ideálne však cez noc. Chladenie a odležanie sú kľúčové pre spojenie a rozvinutie chutí.
- Pred podávaním vyberte šalát z chladničky, ešte raz ho zľahka premiešajte a ochutnajte. Teraz ho môžete finálne dochutiť soľou, korením, prípadne trochou cukru alebo nálevu z uhoriek, ak je to potrebné.
- Podávajte dobre vychladený, najčastejšie ako základ na obložené chlebíčky (na veke, rožkoch), alebo ako samostatný šalát s čerstvým pečivom. Môžete ho ozdobiť nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou. Skladujte v chladničke a spotrebujte do 2-3 dní.
Videorecept
Tipy
- Používam zemiaky varného typu A (šalátové), ktoré si aj po uvarení a nakrájaní pekne držia tvar a nerozpadávajú sa. Varím ich vždy v šupke a šúpem až po úplnom vychladnutí. Rovnako aj koreňovú zeleninu varím len domäkka, aby nebola rozvarená.
- Konzistencia krájania je pri Vlašskom šaláte dôležitá. Všetky pevné suroviny (zemiaky, saláma, zelenina, uhorky) sa snažím nakrájať naozaj na malé a čo najrovnomernejšie kocôčky (cca 0,5 cm). Cibuľu krájam úplne najemno. Šalát má potom tú správnu štruktúru.
- Zálievku z majonézy a dochucovadiel si vždy vymiešam zvlášť v miske a až potom ju opatrne vmiešam k nakrájaným surovinám. Používam kvalitnú hustejšiu majonézu. Pomer soli, cukru a nálevu z uhoriek si môžete jemne upraviť podľa svojej chuti – niekto má rád šalát kyslejší, niekto sladší.
- Na odležanie šalátu v chladničke si vždy nechám dostatok času, ideálne naozaj cez noc. Je to obrovský rozdiel v chuti oproti čerstvo zamiešanému šalátu. Všetky chute sa krásne prepoja a šalát je potom dokonalý. Až po odležaní ho finálne dochucujem.
Toto je naozaj ten najlepší Vlašský šalát vôbec. Pripravte si túto obľúbenú klasiku podľa nášho jednoduchého receptu a vychutnajte si kúsok poctivej domácej chuti.
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Vaříme s Mozkem