Tvrdíme, že toto sú najchutnejšie karbonátky z červenej šošovice, aké ste kedy jedli – možno dokonca lepšie ako tie mäsové! Tento HIT recept je neuveriteľne jednoduchý, zdravý, plný bielkovín a skvelej chuti. Ak hľadáte fantastickú bezmäsitú alternatívu, musíte ho vyskúšať.
Ak máte chuť na bezmäsitú dobrotu, určite neprehliadnite tento recept na karbonátky z červenej šošovice. Obsahujú veľa zdravých ingrediencií, skvele chutia a ich aktívna príprava vám zaberie len pár minút (vyžadujú však aspoň 2 hodiny na namáčanie šošovice).
- Čas prípravy: cca 20 minút (+ 2 hodiny namáčanie šošovice)
- Čas vyprážania: cca 6-8 minút (na jednu dávku)
- Počet porcií: 6 kusov (väčších karbonátok)
- Náročnosť: Jednoduchá ★
- Vegetariánske/Vegánske: Áno
- Bezlepkové: Áno
Potrebujeme:
Potrebné suroviny:
- 285 g červenej šošovice (suchej)
- 1 ks šalotky (alebo malej cibule)
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 ks stredne veľkej mrkvy
- 15 g čerstvej petržlenovej vňate (cca 1/2 zväzku)
- 1 polievková lyžica paradajkového pretlaku (koncentrátu)
- 1 čajová lyžička soli (alebo podľa chuti)
- ½ čajovej lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia (alebo podľa chuti)
Na vyprážanie:
- Olivový olej (cca 4 PL alebo podľa potreby na vyprážanie na panvici)
Na servírovanie (voliteľné):
- Obľúbený dip (napr. jogurtový, cesnakový, bylinkový)
- Zeleninový šalát
- Čerstvé pečivo
Postup prípravy
Príprava šošovice:
- Červenú šošovicu (285 g) nasypte do sitka a dôkladne ju prepláchnite pod tečúcou studenou vodou.
- Prepláchnutú šošovicu vložte do misy a zalejte ju dostatočným množstvom studenej vody tak, aby bola úplne ponorená (aspoň dvojnásobok objemu šošovice).
- Nechajte šošovicu namáčať pri izbovej teplote minimálne 2 hodiny (môžete aj dlhšie, napríklad 3-4 hodiny). Počas namáčania nasiakne vodu a zmäkne.
- Po uplynutí doby namáčania šošovicu opäť dôkladne sceďte cez sitko a nechajte ju čo najlepšie odkvapkať.
Príprava zmesi a tvarovanie:
- Pripravte si ostatné suroviny: Šalotku (alebo cibuľu) a cesnak ošúpte a nakrájajte nadrobno. Mrkvu očistite a nastrúhajte nahrubo. Petržlenovú vňať umyte, osušte a nasekajte najemno.
- Do nádoby kuchynského robota alebo výkonného mixéra vložte odkvapkanú namočenú červenú šošovicu. Pridajte nakrájanú šalotku, cesnak, nastrúhanú mrkvu, nasekanú petržlenovú vňať, paradajkový pretlak, soľ a čerstvo mleté čierne korenie.
- Všetky ingrediencie spolu rozmixujte na hustejšiu, kašovitú hmotu. Nemusí byť úplne dokonale hladká, malé kúsky zeleniny alebo šošovice sú v poriadku. Ak by bola zmes príliš suchá, pridajte lyžicu vody. Ak príliš riedka, pridajte lyžicu strúhanky (nie je v recepte, ale môže pomôcť).
- Ruky si navlhčite studenou vodou. Z pripravenej šošovicovej hmoty tvarujte rovnako veľké placky – karbonátky (malo by vám vyjsť 6 väčších kusov). Tvarujte ich nie príliš hrubé (cca 1-1,5 cm), aby sa dobre prepekli.
Vyprážanie:
- Na väčšej panvici rozohrejte na strednom ohni primerané množstvo olivového oleja (asi 3-4 PL, alebo tak, aby pokryl dno panvice). Olej by mal byť horúci, ale nemal by sa dymiť.
- Opatrne vkladajte vytvarované karbonátky do horúceho oleja.
- Smažte ich z jednej strany približne 3 až 4 minúty, kým nie sú pekne zlatohnedé a pevné.
- Opatrne ich obracačkou otočte a smažte ďalšie 3-4 minúty aj z druhej strany dozlatista. Karbonátky by mali byť prepečené aj vo vnútri.
- Hotové usmažené karbonátky vyberajte z panvice a ukladajte ich na tanier vystlaný papierovými utierkami, aby sa odsal prebytočný tuk.
Servírovanie:
- Podávajte teplé alebo aj studené. Výborne chutia samotné, s obľúbeným dipom (napríklad jogurtovým s bylinkami alebo cesnakovým) a čerstvým zeleninovým šalátom alebo s pečivom.
Videorecept
Tipy
- Namáčanie červenej šošovice aspoň na 2 hodiny je naozaj dôležité. Nielenže bude ľahšie stráviteľná, ale hlavne zmäkne a pôjde ľahko rozmixovať na potrebnú konzistenciu bez pridania veľkého množstva tekutiny. Po namočení ju treba poriadne scediť.
- Všetky suroviny – namočenú scedenú šošovicu, zeleninu, pretlak, koreniny – jednoducho rozmixujem v robote na hustejšiu pastu. Konzistencia by mala byť taká, aby sa z nej dali tvarovať placky. Ak je príliš riedka, zahustím ju lyžicou strúhanky alebo ovsených vločiek.
- Pri tvarovaní placiek si vždy namáčam ruky do studenej vody, lebo zmes je trochu lepivá. Tvarujem ich tenšie, aby sa na panvici rýchlo a dobre prepiekli aj v strede.
- Vyprážam ich na panvici na troche rozpáleného olivového oleja (stačí pár lyžíc) na strednom ohni. Z každej strany smažím asi 3-4 minúty dozlatista. Keďže sú z už namočenej šošovice, nepotrebujú dlhé vyprážanie. Po usmažení ich nechám odkvapkať na papierovej utierke. Sú výborné teplé aj studené, napríklad s obľúbeným jogurtovým alebo cesnakovým dipom a šalátom.
Toto sú naozaj najchutnejšie karbonátky z červenej šošovice, možno lepšie ako mäsové. Vyskúšajte tento HIT recept a presvedčte sa sami o ich jednoduchej príprave a skvelej chuti.
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od We Cook Vegan