Search

Ako uvariť DOKONALÝ BORŠČ? RECEPT na tradičnú ruskú polievku krok za krokom!

ruský boršč
Ruský boršč

Obsah receptu

Ak si chcete pochutnať na pravom, hustom a neuveriteľne chutnom ruskom boršči, ktorý vás zahreje na tele i na duši, tento recept krok za krokom je presne pre vás! Boršč je ikonou východoeurópskej kuchyne a jeho príprava je síce malým rituálom, no výsledok v podobe sýtej, voňavej a farebnej polievky stojí za každú minútu. Tento recept vám ukáže, ako si pripraviť dokonalý boršč plný mäsa, zeleniny a tradičných chutí.

Základom je silný mäsový vývar z hovädzieho a bravčového mäsa, do ktorého sa postupne pridáva koreňová zelenina, kapusta a samozrejme červená repa, ktorá dodáva boršču jeho charakteristickú farbu a jemne sladkastú chuť. Dochutený octom, cukrom, soľou a čerstvým kôprom, podávaný s lyžicou kyslej smotany, je tento boršč skutočným gastronomickým zážitkom.

Základné informácie

  • Čas prípravy: cca 30-40 minút (príprava surovín)
  • Čas varenia: cca 2 – 2,5 hodiny (vrátane varenia vývaru a finálnej polievky)
  • Čas odležania: minimálne 15-20 minút (ideálne dlhšie)
  • Počet porcií: cca 6-8 porcií
  • Náročnosť: Stredná

Potrebujeme

Na mäsový vývar a mäso:

  • 400 g hovädzieho mäsa (napr. glejovka, predné s kosťou)
  • 500 g bravčového mäsa (napr. pliecko, bôčik s kosťou)
  • cca 3-4 litre studenej vody
  • 4 ks bobkového listu
  • 6 guľôčok celého nového korenia
  • 10-15 guľôčok celého čierneho korenia
  • Soľ podľa chuti (začnite s cca 1-2 čajovými lyžičkami do vývaru)

Na zeleninový základ a dokončenie:

  • 2 ks stredne veľkej červenej repy
  • 1 polievková lyžica octu (kvasný liehový 8%, na varenie repy) + na dochutenie
  • 2 ks väčšej cibule
  • 2 ks stredne veľkej mrkvy
  • 1 ks stredne veľkého koreňového petržlenu
  • 1/2 stredne veľkého koreňového zeleru (cca 150-200 g)
  • 1/2 stredne veľkej hlávky bielej hlávkovej kapusty
  • 3-4 ks stredne veľkých zemiakov (varný typ A alebo B)
  • 2 polievkové lyžice bravčového sadla (alebo rastlinného oleja)
  • Kryštálový cukor podľa chuti (na dochutenie)
  • Mleté čierne korenie podľa chuti (na finálne dochutenie)
  • Čerstvý kôpor podľa chuti (väčší zväzok, nasekaný)
  • Kyslá smotana na servírovanie (podľa chuti)

Postup prípravy

Príprava mäsového vývaru:

  1. Varenie mäsa: Hovädzie a bravčové mäso (môžete použiť aj kúsky s kosťou pre intenzívnejšiu chuť vývaru) dôkladne umyte pod studenou tečúcou vodou. Vložte ho do veľkého hrnca (s objemom aspoň 5-6 litrov). Pridajte bobkové listy (4 ks), celé nové korenie (6 guľôčok) a celé čierne korenie (10-15 guľôčok). Zalejte studenou vodou (cca 3-4 litre) tak, aby bolo mäso úplne ponorené.
  2. Zber peny a pomalé varenie: Hrniec postavte na sporák a na silnom ohni pomaly priveďte obsah k varu. Tesne pred bodom varu a počas prvých minút varenia sa na povrchu bude tvoriť pena (vyzrážané bielkoviny) – túto penu dôkladne a priebežne zbierajte dierovanou lyžicou alebo sitkom. Keď sa pena prestane tvoriť, pridajte soľ (začnite s 1-2 čajovými lyžičkami). Znížte teplotu na minimum tak, aby vývar len veľmi jemne perlil (nebublal prudko). Prikryte hrniec pokrievkou (môžete nechať malú medzeru na únik pary) a mäso pomaly varte (ťahajte) domäkka. Trvá to približne 1,5 až 2 hodiny, v závislosti od druhu a veľkosti kusov mäsa.

Príprava zeleniny:

  1. Varenie červenej repy: Kým sa varí mäsový vývar, pripravte si červenú repu. Dve stredne veľké červené repy dôkladne umyte (nešúpte ich zatiaľ, aby si zachovali farbu). Vložte ich do samostatného menšieho hrnca, zalejte vodou tak, aby boli ponorené, pridajte jednu polievkovú lyžicu octu a malú štipku soli. Priveďte do varu a na miernom plameni varte domäkka. Trvá to približne 30-45 minút, v závislosti od veľkosti repy. Uvarenú repu sceďte (časť nálevu, cca 100-200 ml, si môžete odložiť bokom na neskoršie dochutenie a dofarbenie boršču). Nechajte repu mierne vychladnúť, potom ju ošúpte a nakrájajte na menšie kocky alebo tenké rezance. Odložte bokom.
  2. Príprava ostatnej zeleniny: Cibuľu (2 ks väčšie) očistite a nakrájajte nadrobno. Mrkvu (2 ks), koreňový petržlen (1 ks) a koreňový zeler (1/2 ks) očistite a nakrájajte na menšie kocky alebo tenké rezance. Bielu hlávkovú kapustu (1/2 stredne veľkej hlávky) očistite, odstráňte vrchné poškodené listy a tvrdý vnútorný hlúbik. Kapustu nakrájajte na tenké rezance. Zemiaky (3-4 ks) olúpte a nakrájajte na stredne veľké kocky.

Kompletizácia boršču:

  1. Restovanie zeleninového základu: Vo veľkom hrnci (v ktorom budete variť finálny boršč, môže to byť ten istý, v ktorom ste varili vývar, po jeho precedení) na strednom ohni rozohrejte bravčové sadlo (2 PL) alebo rastlinný olej. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a za občasného miešania ju restujte dozlatista, čo trvá približne 5-7 minút. K orestovanej cibuli pridajte nakrájanú mrkvu, petržlen a zeler. Za občasného miešania všetko spolu restujte približne 5-7 minút, aby zelenina mierne zmäkla a uvoľnila svoju arómu.
  2. Dusenie kapusty: Potom k zeleninovému základu pridajte nakrájanú kapustu. Premiešajte a nechajte ju za občasného miešania mierne zvädnúť a zmäknúť, čo trvá približne 5-7 minút.
  3. Pridanie vývaru, mäsa a zemiakov: K takto pripravenému zeleninovému základu v hrnci prilejte precedený horúci mäsový vývar (z ktorého ste vybrali uvarené mäso). Uvarené mäso (hovädzie aj bravčové) oberte od kostí (ak ste použili mäso s kosťou) a nakrájajte ho na menšie, sústové kocky. Pridajte nakrájané mäso do polievky. Pridajte aj na kocky nakrájané zemiaky. Priveďte polievku do varu.
  4. Varenie boršču: Hneď ako polievka začne vrieť, znížte teplotu na mierny oheň, hrniec prikryte pokrievkou a na miernom ohni varte približne 20-25 minút, alebo kým nie sú zemiaky a všetka zelenina v polievke úplne mäkké.
  5. Pridanie červenej repy a finálne dochutenie: Do takmer hotovej polievky (keď sú zemiaky a zelenina mäkké) pridajte pripravenú uvarenú a nakrájanú červenú repu. Ak ste si odložili časť nálevu z varenia repy, môžete ho teraz tiež pridať do polievky pre intenzívnejšiu farbu a jemne kyslú chuť (množstvo pridávajte postupne a podľa chuti, začnite napríklad so 100-200 ml). Polievku dôkladne premiešajte. Ochutnajte a teraz ju finálne dochuťte soľou, zvyšnou polievkovou lyžicou octu (alebo podľa vašej chuti – ocot pridávajte postupne) a kryštálovým cukrom (tiež podľa chuti, cukor pomáha vyvážiť kyslosť z repy a octu). Pridajte aj čerstvo mleté čierne korenie.
  6. Prevarenie a odležanie: Polievku nechajte na miernom ohni prevariť ešte približne 5 minút, aby sa všetky chute dobre spojili. Pred úplným dokončením (tesne po odstavení z ohňa) vmiešajte do horúceho boršču štedré množstvo najemno nasekaného čerstvého kôpru (množstvo podľa vašej chuti). Prikryte hrniec pokrievkou a nechajte boršč pred podávaním aspoň 15-20 minút (ideálne aj dlhšie, napríklad hodinu) odležať. Počas odležania sa chute ešte viac rozvinú a prepoja.

Servírovanie:

  1. Podávanie: Poctivý ruský boršč podávajte horúci. Každú porciu na tanieri ozdobte lyžicou kyslej smotany a posypte ešte trochou čerstvého nasekaného kôpru. Tradične sa podáva s krajcom tmavého chleba alebo pampúškami (malé cesnakové žemličky).

Videorecept

Tipy

  1. Pre ešte bohatšiu chuť boršču môžem na začiatku spolu s cibuľou orestovať aj kúsok údenej slaninky nakrájanej na malé kocky.
  2. Niektoré recepty na boršč pridávajú aj trochu paradajkového pretlaku alebo čerstvých paradajok (spolu s koreňovou zeleninou) pre komplexnejšiu chuť. Môžete vyskúšať pridať 1-2 polievkové lyžice pretlaku.
  3. Ak mám rád/a pikantnejšie, môžem do polievky pridať aj štipku mletého chilli alebo kúsok čerstvej chilli papričky (tú potom pred podávaním vyberiem).
  4. Ruský boršč je jedným z tých jedál, ktoré chutia ešte lepšie na druhý alebo dokonca tretí deň, keď sa všetky chute dokonale prepoja. Skladujte ho v chladničke.

S týmto receptom krok za krokom si uvaríte dokonalý ruský boršč, ktorý bude pýchou vášho stola a poteší každého milovníka tradičnej ruskej kuchyne!

Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Recepty bez brepty, no mierne sme ho upravili pre lepšiu prehľadnosť a funkčnosť.

OHODNOŤTE RECEPT

 
Google Správy: Daj nám ⭐

Podobné recepty