Túžite po vôni čerstvo upečeného pečiva, ktorá zaplaví celý váš domov a pripomenie vám bezstarostné detstvo? Potom zabudnite na kupované pečivo a upečte si tieto famózne domáce makovky z poctivého kysnutého cesta presne ako od babičky! Sú neuveriteľne vláčne, mäkké a na povrchu bohato posypané chrumkavým makom. Tento recept je overená klasika, ktorá nikdy nesklame a výsledkom je pečivo, ktoré je dokonalé na raňajky s maslom a medom, ako sýta desiata do školy či do práce, alebo len tak, s pohárom teplého kakaa.
Príprava domáceho kysnutého cesta môže znieť zložito, no s naším podrobným postupom to zvládne naozaj každý. Ukážeme vám, ako na správny kvások a ako vymiesiť cesto, ktoré bude po upečení nadýchané ako pavučinka. Doprajte si ten pocit zadosťučinenia z vlastnoručne upečeného pečiva, ktoré chutí neporovnateľne lepšie ako to z obchodu.
- Počet kusov: 6 veľkých makoviek
- Čas prípravy (aktívna práca): cca 25-30 minút
- Čas kysnutia (celkovo): cca 1 hodina 25 minút
- Čas pečenia: 15-20 minút
- Náročnosť: Stredná
Potrebujeme
Na kvások:
- 150 ml vlažného mlieka (cca 35-40°C)
- 21 g čerstvého droždia (alebo 7 g sušeného)
- 1 ČL kryštálového cukru (z celkového množstva)
Na cesto:
- 200 g hladkej múky (preosiatej)
- 200 g polohrubej múky (preosiatej)
- 50 g kryštálového cukru (zvyšok)
- 40 g rozpusteného (ale nie horúceho) masla
- 1 ks vajca
- 1/2 ČL soli
Na dokončenie:
- celý mak (na posypanie, množstvo podľa chuti)
Postup prípravy
Príprava voňavého kvásku:
- Najprv si pripravíme kvások. Do menšej misky nalejeme vlažné (nie horúce!) mlieko, rozdrobíme doň čerstvé droždie a pridáme 1 ČL cukru. Metličkou zľahka premiešame, aby sa droždie rozpustilo.
- Misku prikryjeme čistou utierkou a necháme na teplom mieste bez prievanu vzísť kvások. Potrvá to približne 10-15 minút a na povrchu sa vytvorí hustá pena, čo je znakom, že droždie je aktívne.
Miesenie a kysnutie vláčneho cesta:
- Do väčšej misy preosejeme oba druhy múky, pridáme zvyšný kryštálový cukor a soľ. Všetko spolu premiešame.
- V malej miske si vidličkou zľahka rozšľaháme 1 celé vajce. Väčšiu časť (približne 2/3) vlejeme do misy s múkou a zvyšok si odložíme bokom na neskoršie potretie makoviek.
- Do múčnej zmesi pridáme vychladnuté rozpustené maslo a nakoniec aj aktívny, vykysnutý kvások.
- Všetky ingrediencie začneme spracovávať – buď rukami, alebo v kuchynskom robote s hnetacím hákom. Miesime dôkladne aspoň 10 minút, kým nevznikne hladké, vláčne a elastické cesto, ktoré sa odliepa od stien misy.
- Vymiesené cesto v mise zľahka poprášime múkou, prikryjeme ho čistou utierkou a necháme ho kysnúť na teplom mieste približne 1 hodinu, alebo kým nezdvojnásobí svoj objem.
Tvarovanie a finálne kysnutie makoviek:
- Vykysnuté cesto vyklopíme na jemne pomúčenú pracovnú dosku a zľahka ho premiesime, aby sme z neho dostali prebytočný vzduch.
- Cesto rozdelíme na 6 rovnakých častí (každá bude mať cca 130-140 g). Z každej časti vytvarujeme malý bochníček.
- Postupne každý bochníček vyvaľkáme na oválny plát s hrúbkou približne 1 cm. Plát potom pevne zrolujeme do tvaru roládky. Konce jemne stlačíme a zahneme, aby sme vytvorili typický tvar rožka alebo podkovičky.
Pečenie dozlatista a podávanie:
- Pripravíme si plech na pečenie, ktorý vyložíme papierom na pečenie. Vytvarované makovky naň ukladáme s dostatočnými rozostupmi, aby mali priestor na kysnutie.
- Plech s makovkami prikryjeme čistou utierkou a necháme ich finálne kysnúť ďalších 15-25 minút.
- Medzitým si predhrejeme rúru na 180 °C (teplovzdušnú na 160 °C).
- Vykysnuté makovky potrieme zvyškom rozšľahaného vajca, ktoré sme si odložili, a bohato ich posypeme celým makom.
- Plech vložíme do predhriatej rúry a pečieme približne 15–20 minút, alebo kým nie sú na povrchu krásne zlatohnedé.
- Upečené domáce makovky hneď po vytiahnutí z rúry preložíme na chladiacu mriežku, aby sa zospodu nezaparili, a necháme ich úplne vychladnúť.
Videorecept
Tipy
- Pre ešte jemnejšiu chuť a vôňu cesta môžem doň pridať aj najemno nastrúhanú kôru z polovice chemicky neošetreného citróna.
- Ak chcem, aby mali makovky po upečení krásne lesklý povrch, môžem rozšľahané vajíčko na potretie zriediť lyžicou mlieka.
- Namiesto maku môžem na posypanie použiť aj iné semienka, napríklad sezam, ľanové semienka, alebo ich nechať len tak, nepotreté a neposypané, ako klasické maslové rožky.
- Tieto makovky sú vynikajúce samy o sebe alebo len s maslom. Skvele chutia aj s obľúbenou nátierkou, džemom, medom, alebo ako príloha k zeleninovému šalátu či polievke.
Užite si radosť z domáceho pečenia a vôňu, ktorá naplní váš domov pri príprave týchto poctivých makoviek!
Recept je inšpirovaný verziou od Taká obyčajná žienka domáca, no mierne sme ho upravili, aby bol prehľadnejší a jednoduchší na prípravu.