Search

Krehké a šťavnaté zároveň: TOP recept na bezlepkové škoricové pečivo s polevou

bezlepkové škoricové pečivo
bezlepkové škoricové pečivo

Obsah receptu

Toto je TOP recept na bezlepkové škoricové pečivo s polevou, ktoré je krehké a šťavnaté zároveň. Pripomína klasické škoricové hviezdičky, ale vďaka zjednodušenému postupu (žiadne vykrajovanie) ho zvládnete oveľa ľahšie a rýchlejšie. Výsledok je jednoducho božský.

Ak hľadáte zaujímavé pečivo plné orechov a vône škorice, vyskúšajte tento recept. Toto bezlepkové škoricové pečivo s lesklou citrónovou polevou vás očarí nielen chuťou, ale aj jednoduchosťou prípravy. Perfektné (nielen) na sviatočné príležitosti.

  • Čas prípravy: cca 45 minút (+ chladenie cesta a sušenie polevy)
  • Čas chladenia cesta: min. 2 hodiny (ideálne cez noc)
  • Čas sušenia polevy: cca 30-60 minút
  • Čas pečenia: 8-9 minút
  • Počet porcií: cca 60 kusov (menších rezov)
  • Náročnosť: Stredne náročná ★★
  • Bezlepkové: Áno

Potrebujeme:

Cesto:

  • 200 g mandlí (pomletých najemno na múku)
  • 200 g lieskových orechov (pomletých najemno na múku)
  • Jemne strúhaná kôra z 1 bio pomaranča
  • Jemne strúhaná kôra z 1 bio citróna
  • 1 ČL citrónovej šťavy
  • 1 balíček vanilkového cukru (8 g)
  • 1 ČL mletej škorice
  • 2 vaječné bielky (izbovej teploty)
  • 180 g práškového cukru (preosiateho)

Bielková poleva:

  • 1 vaječný bielok (izbovej teploty)
  • ½ ČL citrónovej šťavy
  • 90 g práškového cukru (preosiateho)
  • Štipka kryštálového cukru (voliteľné, pre extra lesk)

Postup prípravy

Príprava cesta a chladenie:

  1. Najprv si pomeľte mandle a lieskové orechy na čo najjemnejšiu múku (môžete použiť mixér alebo mlynček na kávu/orechy).
  2. Vo väčšej mise zmiešajte pomleté mandle a lieskovce. Pridajte jemne strúhanú pomarančovú a citrónovú kôru, vanilkový cukor a mletú škoricu. Všetky suché suroviny spolu dôkladne premiešajte.
  3. V inej čistej a suchej mise začnite šľahať 2 vaječné bielky izbovej teploty s lyžičkou citrónovej šťavy. Keď bielky začnú peniť, postupne (po lyžiciach) pridávajte preosiaty práškový cukor (180 g) a vyšľahajte na hustý, lesklý a pevný sneh (meringue).
  4. Do vyšľahaného snehu teraz opatrne (na 2-3 krát) pomocou stierky alebo varešky zľahka vmiešajte pripravenú suchú orechovo-korenistú zmes. Miešajte len krátko a jemne pohybmi zdola nahor, kým sa hmoty nespoja do jednotného, mierne lepivého cesta. Nepremiešajte príliš. Ak by bolo cesto extrémne lepivé, pridajte ešte trochu mletých orechov alebo škorice.
  5. Hotové cesto preložte na potravinovú fóliu, vytvarujte z neho plochý bochník alebo tehličku, dôkladne ho zabaľte a vložte do chladničky odpočívať minimálne na 2 hodiny, ideálne však cez noc. Cesto musí poriadne stuhnúť.

Tvarovanie, potieranie polevou a sušenie:

  1. Na druhý deň (alebo po dostatočnom vychladení) si pripravte polevu: V čistej miske začnite šľahať 1 vaječný bielok s pol lyžičkou citrónovej šťavy. Postupne pridávajte preosiaty práškový cukor (90 g) a šľahajte (stačí aj ručne metličkou alebo krátko mixérom) približne 1–2 minúty, kým nevznikne hustá, hladká a lesklá bielková poleva. Ak chcete extra lesk, môžete tesne pred koncom šľahania veľmi krátko vmiešať štipku kryštálového cukru.
  2. Vychladnuté cesto vyberte z chladničky a odbaľte z fólie. Rozdeľte ho na päť rovnakých častí.
  3. Pracovnú dosku si môžete veľmi zľahka posypať práškovým cukrom (nie múkou). Každú časť cesta postupne rukami alebo pomocou valčeka vytvarujte do tvaru dlhého úzkeho valčeka (alebo hranola).
  4. Každý valček potom dlaňou alebo valčekom stlačte/rozvaľkajte na výšku približne 0,5 cm, pričom sa snažte zachovať podlhovastý tvar (vzniknú akoby dlhé ploché pásy).
  5. Celý povrch každého pásu cesta rovnomerne potrite pripravenou bielkovou polevou pomocou stierky alebo noža.
  6. Teraz prichádza dôležitý krok: Potreté pásy cesta nechajte pri izbovej teplote voľne schnúť (neprikryté), kým sa na povrchu polevy nevytvorí jemná, suchá “škrupinka” alebo kožka. Môže to trvať 30 minút, 1 hodinu alebo aj dlhšie, v závislosti od vlhkosti vzduchu. Tento krok zabezpečí, že cesto nasaje vlhkosť z polevy, pečivo zostane vnútri šťavnaté a poleva pri pečení nepopraská.

Krájanie a pečenie:

  1. Keď je poleva na povrchu suchá na dotyk (vytvorila sa škrupinka), predhrejte rúru na 200 °C. Ideálne je použiť len spodný ohrev, ak vaša rúra túto možnosť má. Ak nie, použite klasický horný/spodný ohrev a pripravte si ďalší prázdny plech, ktorý potom zasuniete pod horné výhrevné teleso. Pripravte si plech(y) na pečenie a vysteľte ho papierom na pečenie.
  2. Ostrým nožom nakrájajte potreté a zaschnuté pásy cesta na jednotlivé kúsky požadovaného tvaru – napríklad šikmé rezy, obdĺžničky alebo trojuholníčky so šírkou približne 2,5 cm.
  3. Nakrájané kúsky opatrne prenášajte a ukladajte s malými medzerami na plech vyložený papierom na pečenie, polevou nahor.
  4. Vložte plech s pečivom do predhriatej rúry na najnižšiu mriežku. Ak máte možnosť len spodného ohrevu, použite ten. Ak máte horný/spodný ohrev, zasuňte pod horné výhrevné teleso pripravený prázdny plech, aby poleva nedostávala príliš veľa tepla zhora.
  5. Pečte pri 200 °C veľmi krátko, približne 8 až 9 minút. Pečivo treba počas pečenia naozaj pozorne sledovať. Je hotové, keď spodná časť začne jemne hnednúť. Poleva na vrchu by mala zostať čo najbelšia a nemala by príliš stmavnúť ani popraskať.
  6. Upečené škoricové pečivo ihneď vyberte z rúry a nechajte ho úplne vychladnúť na mriežke. Po vychladnutí bude povrch krehký a vnútro zostane príjemne mäkké a šťavnaté. Skladujte v dobre uzatvorenej dóze.

Videorecept

Tipy

  1. Ak sa mi zdá cesto po spracovaní príliš lepivé (môže závisieť od veľkosti bielkov), pridám doň ešte trochu mletých orechov alebo lyžičku škorice, kým sa s ním nebude dať lepšie pracovať. Prípadne ho nechám v chladničke odpočívať dlhšie, aj cez noc – potom pekne stuhne.
  2. Bielkovú polevu šľahám len krátko, kým nie je hustá a lesklá. Ten trik so štipkou kryštálového cukru na záver naozaj funguje, poleva sa po upečení krajšie leskne.
  3. To sušenie polevy pred pečením je naozaj dôležitý krok, ktorý som sa naučil časom. Keď sa na povrchu vytvorí jemná škrupinka, poleva potom v rúre nepopraská a pečivo zostane vnútri pekne vláčne, lebo cesto si stiahne vlhkosť z polevy.
  4. Pečenie je trochu alchýmia. Pečiem krátko pri vysokej teplote (200°C, 8-9 min) a ideálne na spodnej mriežke len so spodným ohrevom. Ak túto možnosť nemám, chránim vrch pečiva ďalším plechom. Treba to naozaj strážiť, lebo poleva rýchlo tmavne a prepečené pečivo by bolo tvrdé. Odporúčam najprv upiecť jeden-dva kúsky na skúšku, aby ste si vychytali ideálny čas pre vašu rúru.

Vyskúšajte tento TOP recept na bezlepkové škoricové pečivo s polevou. Je krehké a šťavnaté zároveň a hoci vyzerá úžasne, jeho príprava je jednoduchšia, ako sa zdá.

Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Selmine recepty

Páčil sa vám recept?

Ohodnoťte ho kliknutím na hviezdičky.

Hodnotenie: 0 z 5 – 0 hlasov

Páčil sa vám recept?

Ohodnoťte ho kliknutím na hviezdičky.

Hodnotenie: 0 z 5 – 0 hlasov

 
 

Google Správy: Daj nám ⭐

Podobné recepty

/* Skrytie hodnotenia, odporúčaní a spätných odkazov */ .entry-content .sharedaddy, .entry-content .rating-stars, .entry-content .post-navigation, .entry-content .related-posts, .entry-content .comments-area, .entry-content iframe, .entry-content .wp-block-embed, .entry-content .post-tags, .entry-content .post-meta { display: none !important; }