Máme pre vás skvelý tip na originálne vyzerajúci a zároveň úžasne chutný dezert či sladké raňajky – domácu dvojfarebnú briošku plnenú lahodnou čokoládovou nátierkou a chrumkavými orechmi. Tento recept je prekvapivo jednoduchý a výsledkom je neskutočne nadýchaný a vláčny múčnik, ktorý poteší nielen oko, ale aj chuťové poháriky. Zabudnite na obyčajné koláče, táto dvojfarebná brioška prinesie na váš stôl kúsok pekárskeho umenia, ktoré zvládnete pripraviť aj vy. Keď ju raz ochutnáte, je dosť možné, že inú už chcieť naozaj nebudete!
Príprava tejto efektnej briošky síce vyžaduje trochu času na kysnutie, ale samotný postup nie je vôbec zložitý. Striedanie svetlého a tmavého kakaového cesta vytvára krásny mramorový efekt, ktorý je ešte lákavejší vďaka bohatej náplni. Čokoládovo-oriešková nátierka v kombinácii s nasekanými vlašskými orechmi dodáva brioške tú pravú šťavnatosť a neodolateľnú chuť. Tento recept na dvojfarebnú briošku je ideálny, ak chcete prekvapiť svojich blízkych niečím výnimočným alebo si len tak spríjemniť víkendové ráno či popoludňajšiu kávu.
Základné informácie
- Čas prípravy cesta: cca 20-25 minút
- Čas kysnutia (celkovo): približne 90-105 minút (60 minút prvé kysnutie + 30-45 minút druhé kysnutie vo forme)
- Čas tvarovania a plnenia: cca 15-20 minút
- Čas pečenia: cca 30 minút
- Počet kusov: 1 brioška (pečená vo forme na bábovku alebo chlebíčkovej forme)
- Náročnosť: Stredná (kvôli tvarovaniu a práci s kysnutým cestom)
Potrebujeme
Na cesto:
- 100 ml vlažnej vody (cca 35-40°C)
- 100 ml vlažného plnotučného mlieka (cca 35-40°C)
- 50 ml rastlinného oleja neutrálnej chuti (napr. slnečnicový, repkový)
- 60 g kryštálového cukru
- 1 vaječný bielok (z vajíčka veľkosti M alebo L)
- 10 g čerstvého droždia (alebo 1 ČL sušeného droždia – cca 3-4 g)
- 8 g vanilkového cukru (1 balíček)
- 1 štipka soli
- 450 g hladkej pšeničnej múky (typ 00 alebo T650), plus trochu na podsypanie
- 20 g zmäknutého masla (rozdeleného na 2x10g)
- 20 g kvalitného kakaového prášku (preosiateho)
Na náplň:
- cca 150-200 g čokoládovo-orieškovej nátierky (napr. Nutella)
- cca 60-80 g nahrubo nasekaných vlašských orechov
Na potretie:
- 1 vaječný žĺtok (z vajíčka veľkosti M alebo L)
- 2 PL mlieka
Postup prípravy
Príprava kvásku a základného cesta:
- Najprv si pripravte kvások. Do menšej misky rozdrobte 10 g čerstvého droždia, pridajte 1 čajovú lyžičku z celkového množstva kryštálového cukru (60 g) a zalejte približne 50 ml vlažného mlieka (z celkového množstva 100 ml). Jemne premiešajte a nechajte na teplom mieste postáť asi 10-15 minút, kým sa na povrchu nevytvorí pena. (Ak používate sušené droždie, zmiešajte ho s trochou múky a potom postupujte podľa návodu na obale, alebo ho tiež môžete aktivovať v troche vlažného mlieka s cukrom).
- Do väčšej misy preosejte hladkú múku (450 g). Pridajte zvyšný kryštálový cukor, vanilkový cukor a štipku soli. Premiešajte.
- V strede múky urobte jamku, do ktorej pridajte vaječný bielok, rastlinný olej (50 ml), zvyšné vlažné mlieko (50 ml), vlažnú vodu (100 ml) a pripravený aktívny kvások.
- Začnite spracovávať cesto – najprv vareškou a potom rukami na pomúčenej doske, alebo použite kuchynský robot s hákom na miesenie. Mieste dôkladne, kým nevznikne hladké, pružné a polomäkké cesto, ktoré sa odlepuje od stien misy. Miesenie trvá približne 8-10 minút.
Rozdelenie a dofarbenie ciest, prvé kysnutie:
- Vymiesené cesto rozdeľte na dve rovnaké časti.
- Do jednej časti cesta zapracujte 10 g zmäknutého masla.
- Do druhej časti cesta zapracujte preosiaty kakaový prášok (20 g) a zvyšných 10 g zmäknutého masla. Dôkladne premieste, aby sa kakao a maslo rovnomerne spojili s cestom a vzniklo tmavé cesto.
- Obe cestá (svetlé aj tmavé) vytvarujte do bochníka, vložte každé do samostatnej misy zľahka vytretej olejom, prikryte potravinárskou fóliou alebo čistou utierkou a nechajte na teplom mieste kysnúť približne 60 minút, alebo kým nezdvojnásobia svoj objem.
Tvarovanie, plnenie a zapletanie briošky:
- Vykysnuté tmavé cesto vyklopte na jemne pomúčenú pracovnú dosku a vyvaľkajte ho na obdĺžnikový plát s hrúbkou približne 0,5 cm. Odložte bokom.
- Rovnako vyvaľkajte aj svetlé cesto na plát podobnej veľkosti a hrúbky.
- Na pracovnú dosku položte svetlý plát cesta a naň opatrne položte tmavý plát cesta. Okraje oboch plátov zarovnajte nožom, aby ste získali čo najpravidelnejší obdĺžnik. Jemne ich pritlačte k sebe.
- Na jednej polovici spojených plátov (pozdĺžne) narežte radielkom alebo ostrým nožom rovnobežné pruhy široké približne 1,5-2 cm. Dôležité: Pruhy nedorežte až ku kraju – nechajte asi 2-3 cm okraj na oboch koncoch neprerezaný, aby sa cesto nerozpadlo.
- Druhú, neprerezanú polovicu cesta potrite rovnomerne čokoládovo-orieškovou nátierkou (napr. Nutellou) a posypte nahrubo nasekanými vlašskými orechmi.
- Cesto začnite rolovať od naplnenej (neprererezanej) strany smerom k prerezanej časti. Keď dorolujete k prerezaným pruhom, každý pruh jemne zatočte do špirály a preložte ho cez zarolovanú časť, alebo ich voľne prepletajte a obaľte nimi roládu. Snažte sa, aby bola brioška pekne a kompaktne zatočená.
Druhé kysnutie a pečenie:
- Pripravenú dvojfarebnú briošku opatrne vložte do formy na bábovku (alebo chlebíčkovej formy cca 25-30 cm dlhej) dobre vymastenej maslom a vysypanej múkou. Ak používate formu na bábovku, konce briošky spojte, aby vytvorila kruh.
- Formu s brioškou prikryte potravinárskou fóliou alebo utierkou a nechajte na teplom mieste kysnúť ešte približne 30-45 minút, kým viditeľne nezväčší svoj objem.
- Rúru predhrejte na 180 °C (horný/dolný ohrev).
- Vykysnutú briošku potrite vaječným žĺtkom rozmiešaným s 2 PL mlieka.
- Vložte do predhriatej rúry a pečte pri teplote 180 °C približne 30 minút, alebo kým nie je povrch krásne zlatohnedý a brioška prepečená. Upečenosť môžete otestovať zapichnutím drevenej špajdle – ak vyjde čistá, brioška je hotová.
- Upečenú briošku vyberte z rúry a nechajte ju asi 5-10 minút chladnúť vo forme, potom ju opatrne vyklopte na kuchynskú mriežku a nechajte úplne vychladnúť. Pre extra lesk a vláčnosť môžete ešte horúcu briošku potrieť trochou rozpusteného masla.
Videorecept
Tipy
- Namiesto čokoládovo-orieškovej nátierky môžem do briošky použiť aj hustejšiu makovú, tvarohovú alebo lekvárovú náplň. Fantázii sa medze nekladú, len dbajte na to, aby náplň nebola príliš tekutá.
- Pre ešte výraznejší mramorový efekt môžem pri vaľkaní svetlý a tmavý plát cesta niekoľkokrát preložiť cez seba a opäť jemne rozvaľkať, než ich spojím finálne.
- Hotovú a úplne vychladnutú dvojfarebnú briošku skladujem zabalenú v potravinárskej fólii alebo v dobre uzavretej nádobe pri izbovej teplote, kde vydrží mäkká a vláčna 2-3 dni.
- Táto brioška chutí výborne samotná, ale môžem ju podávať aj zľahka potretú maslom a domácim džemom, alebo ako sladké raňajky s pohárom mlieka či kakaa.
Táto domáca dvojfarebná brioška je nielen pastvou pre oči, ale aj skutočným potešením pre chuťové poháriky. Jej príprava je zábavná a výsledok určite stojí za trochu trpezlivosti pri tvarovaní. Upečte si ju a presvedčte sa sami!
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od ricette arabe, no mierne sme ho upravili pre lepšiu prehľadnosť a funkčnosť.