Hľadáte recept na tú naozaj najlepšiu zemiakovú polievku na kyslo, presne takú, akú varievala babička? Krémová, voňavá po kôpri, s príjemne kyslastou chuťou a kúskami zemiakov. Tento jednoduchý recept vás zaručene zahreje a poteší.
Hlavne v chladnejšom počasí padne dobre miska horúcej, poctivej polievky. Pripravte si túto tradičnú zemiakovú polievku na kyslo s voňavým kôprom a smotanou. Je skvelá ako hustejšie predjedlo alebo aj ľahký hlavný chod.
- Čas prípravy: cca 25 minút
- Čas varenia: cca 20-25 minút
- Počet porcií: cca 3-4 porcie
- Náročnosť: Jednoduchá ★
Potrebujeme:
Základ:
- 1 ks stredne veľkej cibule
- 2 PL olivového alebo rastlinného oleja
- 1 ks stredne veľkej mrkvy
- 3 ks stredne veľkých zemiakov (varný typ A alebo B)
- 750 ml zeleninového alebo kuracieho vývaru (alebo vody)
- 4 ks stredne veľkých kyslých uhoriek
Na zahustenie a zjemnenie:
- 1 PL hladkej múky
- cca 100 ml studeného vývaru alebo vody (na zátrepku)
- 100 g kyslej smotany (min. 16% tuku)
Na dochutenie:
- 1 veľký zväzok čerstvého kôpru
- 2–3 PL nálevu z kyslých uhoriek
- Soľ podľa chuti
- Čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
- Štipka kryštálového cukru (voliteľné, na vyváženie chutí)
Postup prípravy
Príprava základu:
- Cibuľu ošúpte a nakrájajte nadrobno. Mrkvu očistite a nakrájajte na malé kocky alebo polkolieska. Zemiaky ošúpte a nakrájajte na kocky veľkosti asi 1,5 cm. Kyslé uhorky nakrájajte na malé kocky. Čerstvý kôpor umyte, osušte a nasekajte najemno (časť si môžete odložiť na ozdobu).
- Vo väčšom hrnci rozohrejte na strednom ohni olivový alebo rastlinný olej. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a za občasného miešania ju orestujte dosklovita (asi 3-4 minúty).
- Pridajte nakrájanú mrkvu a restujte spolu ďalšie 2-3 minúty.
- Pridajte na kocky nakrájané zemiaky, krátko ich premiešajte so zeleninou a zalejte horúcim zeleninovým alebo kuracím vývarom (alebo vodou).
Varenie polievky:
- Do hrnca pridajte aj na kocky nakrájané kyslé uhorky. Polievku osoľte a okoreňte čerstvo mletým čiernym korením. Pridajte aj približne polovicu nasekaného čerstvého kôpru.
- Všetko spolu premiešajte, priveďte do varu, potom znížte teplotu, prikryte hrniec pokrievkou a varte na miernom ohni približne 12 až 15 minút, alebo kým nie sú zemiaky úplne mäkké.
Zahustenie a zjemnenie:
- Kým sa polievka varí, pripravte si zátrepku na zahustenie: V malej miske alebo hrnčeku dôkladne rozmiešajte metličkou 1 polievkovú lyžicu hladkej múky s približne 100 ml studeného vývaru alebo vody dohladka, aby v zmesi neboli žiadne hrudky.
- Keď sú zemiaky mäkké, za stáleho miešania metličkou pomaly vlejte pripravenú zátrepku do vriacej polievky. Nechajte krátko prevariť (asi 1-2 minúty), aby sa múka uvarila a polievka mierne zhustla.
- Teraz si pripravte smotanu na zjemnenie: Do misky dajte kyslú smotanu. Odoberte naberačku horúcej (ale nie vriacej) polievky a za stáleho miešania ju postupne pridávajte k smotane (temperovanie). Dobre rozmiešajte.
- Hrniec s polievkou odstavte z ohňa. Pripravenú rozmiešanú smotanu teraz vlejte do polievky a metličkou dobre premiešajte. Polievku so smotanou už nevarte, aby sa nezrazila.
Dokončenie a dochutenie:
- Do hotovej polievky pridajte 2 až 3 polievkové lyžice nálevu z kyslých uhoriek pre zvýraznenie kyslastej chuti. Pridávajte postupne a ochutnávajte.
- Nakoniec vmiešajte zvyšnú časť nasekanej čerstvej petržlenovej vňate.
- Polievku finálne ochutnajte a podľa potreby dochuťte soľou, čerstvo mletým čiernym korením, prípadne štipkou cukru na vyváženie kyslosti.
- Podávajte horúcu, ozdobenú zvyšným čerstvým kôprom.
Videorecept
Tipy
- Aby sa mi múka v polievke nikdy nezrazila do hrudiek, vždy si ju najprv dokonale rozmiešam v troche studenej tekutiny (vývar alebo voda) a až túto hladkú zátrepku za stáleho miešania prilievam do vriacej polievky. Nechám ju potom aspoň minútku prevariť.
- Kyslú smotanu je dôležité pred pridaním do horúcej polievky “otužovať” alebo “temperovať”. Znamená to, že do nej v miske postupne vmiešam trochu horúcej polievky a až potom túto zmes vrátim do hrnca. Tým vyrovnám teploty a zabránim jej zrazeniu. Po pridaní smotany už polievku nikdy nenechám zovrieť.
- Čerstvý kôpor je pre túto polievku absolútne kľúčový a nenahraditeľný. Časť pridávam už počas varenia, aby sa jeho chuť dostala do základu, ale tú väčšiu časť vmiešam až úplne na záver do hotovej polievky. Vtedy si najlepšie zachová svoju sviežu arómu a krásnu zelenú farbu.
- Kyslosť polievky si vždy dolaďujem až na samom konci podľa vlastnej chuti pridaním nálevu z kyslých uhoriek. Začínam s dvoma lyžicami, ochutnám a prípadne pridám viac. Niekedy, ak sú uhorky alebo nálev veľmi kyslé, pridám na vyváženie aj malinkú štipku cukru.
Uvarte si túto najlepšiu zemiakovú polievku na kyslo presne ako od babičky. Zahreje, zasýti a pohladí na duši svojou tradičnou chuťou kôpru a smotany.
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Zdravé recepty