Ak existuje jedlo, ktoré dokonale stelesňuje chuť domova a tradičnej slovenskej či českej kuchyne, potom je to určite poctivá kôprová omáčka s mäkučkým hovädzím mäsom. Tento recept vás krok za krokom prevedie prípravou presne takej „kôprovky“, akú si pamätáte od svojej babičky – s úžasne krehkým, slaninkou prešpikovaným mäsom a dokonale vyváženou sladkokyslou chuťou hustej, zamatovo hebkej omáčky plnej čerstvého kôpru. Základom je kvalitný vývar z mäsa, ktorý omáčke dodá tú správnu hĺbku a silu.
Príprava klasickej kôprovej omáčky síce vyžaduje trochu viac času, najmä kvôli vareniu hovädzieho mäsa do mäkka, ale výsledok rozhodne stojí za to. Je to ideálny nedeľný obed, ktorý zasýti a pohladí na duši. Najlepšie chutí s domácou parenou knedľou, ale skvele sa hodia aj varené zemiaky. Pripravte si túto nestarnúcu klasiku podľa nášho overeného receptu a vychutnajte si kúsok kulinárskej histórie na vlastnom tanieri.
Základné informácie
- Čas prípravy: cca 30 minút
- Čas varenia mäsa: cca 90–150 minút (podľa mäsa)
- Čas prípravy omáčky: cca 25-30 minút
- Počet porcií: 4
- Náročnosť: Stredná
Potrebujeme
Na mäso a vývar:
- cca 50-80 g kvalitnej údenej slaniny
- 700 g hovädzieho stehna bez kosti (alebo falošnej sviečkovej, predného hovädzieho)
- Soľ (podľa chuti)
- Čerstvo mleté čierne korenie (cca 1/2 čajovej lyžičky alebo podľa chuti)
- 2 listy bobkového listu
- cca 6 guličiek nového korenia
- 1 kus cibule (očistená, rozkrojená)
- cca 1-2 polievkové lyžice rastlinného oleja (napr. repkového)
- Vriaca voda (na zaliatie mäsa)
Na omáčku:
- cca 70 g masla
- cca 3 vrchovaté polievkové lyžice hladkej múky (cca 50-60g)
- cca 500-600 ml silného hovädzieho vývaru (precedeného z varenia mäsa)
- cca 400-500 ml plnotučného mlieka
- Soľ (podľa chuti)
- Cukor kryštál (cca 1-3 lyžice alebo podľa chuti)
- Ocot (obyčajný 8%, cca 2-4 lyžice alebo podľa chuti)
- 200 ml smotany na varenie (min. 10% tuku) alebo sladkej smotany (30-33%)
- 1 viazanička čerstvého kôpru (alebo podľa chuti, cca 3-4 polievkové lyžice nasekaného)
Postup prípravy
Príprava mäsa:
- Slaninu nakrájajte na dlhšie hranolčeky (cca 0,5-1 cm hrubé). Hovädzie mäso očistite od prípadných blán. Pomocou dlhého úzkeho noža urobte do mäsa niekoľko hlbokých zárezov v smere vlákien a do každého zárezu vsuňte pripravený hranolček slaniny (toto je špikovanie).
- Mäso zo všetkých strán dôkladne osoľte a okoreňte čerstvo mletým čiernym korením.
- Vo väčšej panvici alebo priamo v hrnci, v ktorom budete mäso variť, rozohrejte olej. Mäso na horúcom oleji sprudka opečte zo všetkých strán, aby sa zatiahlo a zostalo šťavnaté (cca 2-3 minúty z každej strany).
- Opečené mäso preložte do väčšieho hrnca (ak ste ho neopekali priamo v ňom). Pridajte bobkové listy, guličky nového korenia, lyžičku soli a očistenú, na polovicu alebo štvrtiny rozkrojenú cibuľu.
- Zalejte mäso vriacou vodou tak, aby bolo takmer celé ponorené. Prikryte pokrievkou, znížte teplotu a nechajte pomaly variť (jemne bublať) domäkka. Dôležité: Trvá to približne 1,5 až 2,5 hodiny (90–150 minút), v závislosti od typu a kvality mäsa. Priebežne kontrolujte, či sa voda príliš neodparila a prípadne dolejte trochu vriacej vody. Mäso je hotové, keď doň ľahko vnikne vidlička alebo špajdľa.
- Keď je mäso mäkké, opatrne ho vyberte z hrnca a odložte na teplé miesto (môžete ho prikryť alobalom, aby neobschlo). Vývar preceďte cez jemné sitko – budete ho potrebovať na omáčku. Odmerajte si potrebné množstvo (cca 500-600 ml).

Príprava omáčky:
- V inom, čistom hrnci (ideálne so širším dnom) rozpusťte na miernom ohni maslo. Prisypte hladkú múku a za stáleho miešania metličkou pripravte svetlú zápražku (trvá to asi 1-2 minúty, nemala by zhnednúť, len jemne zpeniť a zavoňať).
- Stiahnite hrniec zo zdroja tepla. Do horúcej zápražky začnite postupne, za energického šľahania metličkou, prilievať najprv studený alebo vlažný precedený hovädzí vývar (cca 500-600 ml). Je dôležité liať tekutinu pomaly a neustále šľahať, aby nevznikli žiadne hrudky.
- Keď máte všetok vývar zašľahaný a zmes je hladká, rovnakým spôsobom postupne prilejte a zašľahajte mlieko (cca 400-500 ml).
- Vráťte hrniec na mierny oheň. Za občasného miešania metličkou (najmä od dna, aby sa omáčka nepripaľovala) priveďte omáčku do varu. Potom teplotu znížte a nechajte mierne variť (prebublávať) aspoň 15-20 minút. Kľúčový krok: Toto dlhšie varenie je potrebné, aby sa múka dobre prevarila, omáčka získala správnu hustotu a stratila prípadnú múčnu chuť.
- Uvarenú omáčku dochuťte. Začnite soľou, potom pridajte cukor a ocot. Dôležité: Cukor a ocot pridávajte postupne, po menších dávkach, a priebežne ochutnávajte, kým nedosiahnete pre vás ideálnu sladkokyslú rovnováhu. Každý má rád pomer trochu iný.
- Nakoniec do horúcej, ale už nie prudko vriacej omáčky, vmiešajte smotanu na varenie (alebo sladkú smotanu pre ešte jemnejšiu chuť). Omáčku už len krátko prehrejte (cca 1 minútu), ale nevarte prudko, aby sa smotana nezrazila.
- Úplne na záver, keď je omáčka odstavená z ohňa alebo tesne pred odstavením, pridajte najemno nasekaný čerstvý kôpor (množstvo upravte podľa svojej chuti, ale naozaj ním nešetrite). Premiešajte. Tip: Kôpor už dlho nevarte, aby nestratil svoju krásnu zelenú farbu a sviežu arómu.
Servírovanie:
- Uvarené a odpočinuté mäso nakrájajte ostrým nožom cez vlákna na plátky hrubé asi 1 cm.
- Na tanier naservírujte plátky mäsa, pridajte obľúbenú prílohu (klasikou je parená žemľová knedľa alebo varené zemiaky) a všetko štedro prelejte horúcou kôprovou omáčkou.
Videorecept
Tipy
- Pre ľahšie špikovanie mäsa odporúčam hranolčeky slaniny vložiť na 15-20 minút do mrazničky. Mierne stuhnú a budú sa ľahšie vsúvať do zárezov.
- Hustotu omáčky si môžete jednoducho regulovať množstvom vývaru a mlieka. Ak sa vám zdá príliš hustá, prilejte trochu horúceho vývaru alebo mlieka. Ak je riedka (čo by pri tomto pomere nemalo nastať), môžete ju dlhšie povariť alebo v krajnom prípade zahustiť lyžičkou škrobu rozmiešanou v troche studenej vody.
- Kľúčom k dokonalej chuti je naozaj kvalitný a silný hovädzí vývar a trpezlivé, postupné dochucovanie omáčky cukrom, octom a soľou. Nebojte sa ochutnávať viackrát!
- Ak nemáte čerstvý kôpor, v núdzi poslúži aj mrazený. Sterilizovaný neodporúčam, pretože jeho nálev výrazne ovplyvní chuť omáčky.
Klasická kôprová omáčka s hovädzím mäsom je skutočným pokladom našej kuchyne. Hoci jej príprava vyžaduje istú dávku trpezlivosti, výsledok v podobe dokonale mäkkého mäsa a lahodnej krémovej omáčky stojí za každú minútu. Verím, že s týmto receptom si pripravíte kôprovku presne ako od babičky!
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Vaříme s Mozkem, no mierne sme ho upravili pre lepšiu prehľadnosť a funkčnosť.