Domáca bravčová konzerva, ľudovo známa aj ako “prasa v skle“, je tradičnou pochúťkou, ktorá slúžila našim predkom ako spôsob uchovania mäsa a železná zásoba na horšie časy. Tento RECEPT vám ukáže základný postup prípravy len z bravčového mäsa a soli, metódou dvojitej sterilizácie varením vo vode.
Napriek nutnej opatrnosti je príprava domácej bravčovej konzervy podľa tohto základného receptu pomerne jednoduchá, vyžaduje si len kvalitné mäso a soľ. Výsledný produkt má široké využitie – či už ako rýchla a výdatná nátierka na chlieb s cibuľou a horčicou, základ pre ďalšie varenie, alebo ako súčasť studených mís. Je to spôsob, ako si pripraviť vlastnú mäsovú špecialitu bez pridaných konzervantov, no pamätajte na prísne dodržiavanie hygieny a najmä na bezpečné skladovanie v chlade.
Základné informácie
- Čas prípravy: cca 30-40 minút
- Čas sterilizácie: 2 x 1 hodina (s chladnutím medzi sterilizáciami)
- Počet porcií: cca 5-6 pohárov (s objemom cca 400-500 ml, závisí od natlačenia mäsa)
- Náročnosť: Stredná ★★☆ (kvôli nutnosti dodržania hygieny a bezpečnosti)
Potrebujeme
Potrebné suroviny:
- 1000 g bravčového bôčika (ideálne prerastenejší)
- 1500 g bravčového pliecka (alebo iného chudšieho bravčového mäsa, napr. stehno)
- 50 g soli (ideálne hrubozrnná nejodidovaná, alebo rýchlosoľ Praganda pre bezpečnejšie konzervovanie – riaďte sa návodom výrobcu)
- Poznámka: 50g soli na 2,5kg mäsa predstavuje 2% soli, výsledok bude pomerne slaný, čo je pri konzervovaní bežné. Množstvo môžete mierne znížiť, ale ovplyvní to trvanlivosť pri nesprávnom skladovaní.
Postup prípravy
Príprava pohárov a mäsa
- Pripravte si čisté zaváracie poháre (cca 5-6 ks s objemom 400-500 ml) a zodpovedajúce viečka (ideálne nové alebo nepoškodené). Dôkladne ich umyte v horúcej vode so saponátom a dobre opláchnite.
- Vysterilizujte poháre aj viečka. Môžete ich vyvariť v hrnci s čistou vodou po dobu aspoň 10 minút, alebo ich sterilizovať v rúre predhriatej na 130-150 °C po dobu 20-30 minút. Sterilizované poháre vyberajte opatrne čistými kliešťami a nechajte ich odkvapkať/vyschnúť na čistej utierke.
- Bravčový bôčik nakrájajte aj s kožou (ak ju má) najprv na pásiky a potom na menšie kocky (cca 1,5 x 1,5 cm). Bravčové pliecko očistite od prípadných blán a šliach a nakrájajte na väčšie kocky (cca 3×3 cm).
Odporúčame
Nasolenie a plnenie
- Všetko nakrájané mäso (bôčik aj pliecko) dajte do veľkej čistej misy alebo hrnca. Pridajte presne odvážené množstvo soli (50 g).
- Mäso so soľou veľmi dôkladne premiešajte čistými rukami alebo vareškou, aby sa soľ dostala na každý kúsok mäsa.
- Ihneď začnite plniť pripravené sterilizované poháre. Mäso do pohárov natlačte pomerne napevno, ale nie úplne na maximum, striedajte kúsky bôčika a pliecka. Plňte približne 2-3 cm pod horný okraj pohára.
- Po naplnení dôkladne utrite okraje pohárov čistou papierovou utierkou, aby boli úplne suché a čisté (zvyšky tuku alebo mäsa by mohli brániť dokonalému uzavretiu).
- Poháre pevne uzavrite sterilizovanými viečkami.
Sterilizácia
- Na dno veľkého hrnca položte utierku alebo špeciálnu podložku na zaváranie. Na ňu postavte naplnené a uzavreté poháre tak, aby sa nedotýkali seba ani stien hrnca.
- Zalejte poháre teplou vodou (nie horúcou, aby poháre nepraskli) tak, aby siahala približne 1-2 cm pod viečka pohárov.
- Hrniec prikryte pokrievkou a vodu pomaly priveďte do varu. Od bodu varu sterilizujte (varte) pri miernom vare po dobu 1 hodiny.
- Po hodine varu opatrne vyberte horúce poháre z vody (použite kliešte na zaváranie) a postavte ich na utierku viečkom nahor. Nechajte ich úplne vychladnúť pri izbovej teplote (ideálne do druhého dňa). Viečka by sa mali počas chladnutia “chytiť” (preliačiť dovnútra).
- Na druhý deň proces sterilizácie zopakujte: Poháre opäť vložte do hrnca so studenou alebo vlažnou vodou (opäť siaha 1-2 cm pod viečka), pomaly priveďte do varu a varte pri miernom vare opäť 1 hodinu.
- Po druhej sterilizácii poháre opäť opatrne vyberte a nechajte úplne vychladnúť. Skontrolujte, či všetky viečka držia pevne.
Skladovanie a podávanie
- DÔLEŽITÉ: Vzhľadom na použitú metódu sterilizácie (var vo vode), hotovú domácu bravčovú konzervu skladujte VÝHRADNE v chladničke (pri teplote do 5°C) a spotrebujte ideálne do niekoľkých týždňov. Pred konzumáciou vždy skontrolujte, či viečko stále pevne drží a obsah nevykazuje žiadne známky pokazenia (zmena farby, zápachu, nafúknuté viečko). Nikdy nekonzumujte obsah z pohára s poškodeným alebo nafúknutým viečkom!
- Domácu bravčovú konzervu podávajte vychladenú, napríklad s čerstvým chlebom, cibuľou a horčicou, alebo ju použite ako základ do nátierok, na cestoviny či do iných jedál.
Videorecept
Tipy
- Bezpečnosť predovšetkým: Naozaj dôrazne odporúčame zvážiť použitie tlakového hrnca (autoklávu) na sterilizáciu mäsových konzerv, čo je jediná metóda zaručujúca zničenie spór botulizmu pre dlhodobé skladovanie pri izbovej teplote. Alternatívou je použitie dusitanovej soli (Praganda) podľa návodu výrobcu. Ak tieto metódy nepoužijete, chladnička a rýchla spotreba sú nevyhnutnosťou!
- Mäso: Pomer bôčika a pliecka môžete upraviť podľa preferencie, ale bôčik je dôležitý pre šťavnatosť a chuť (vytvorí sa chutná masť a huspenina). Používajte čerstvé a kvalitné mäso.
- Dochutenie: Do mäsa môžete okrem soli pridať aj čerstvo mleté čierne korenie, drvenú rascu alebo pretlačený cesnak. Koreniny však nezvyšujú bezpečnosť konzervácie.
- Použitie: Vychladená konzerva sa skvele hodí na chlieb. Tuk a huspenina, ktoré sa vytvoria, sú tiež výborné. Mäso môžete tiež vybrať, krátko opiecť na panvici a podávať teplé napríklad s kapustou a knedľou.
Odporúčame
Táto domáca bravčová konzerva je spomienkou na tradičné metódy uchovávania potravín. Pri jej príprave však dnes musíme byť obzvlášť opatrní a dbať na moderné poznatky o bezpečnosti potravín. Ak dodržíte odporúčané zásady (najmä skladovanie v chlade), môžete si vychutnať túto poctivú mäsovú pochúťku pripravenú podľa jednoduchého RECEPTU.
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Recepty bez brepty
Páčil sa vám recept?
Ohodnoťte ho kliknutím na hviezdičky.
Hodnotenie: 0 z 5 – 0 hlasov