Hľadáte recept na ten naozaj najlepší domáci vaječný likér, presne taký krémový a lahodný ako od babičky? Tak tento recept jednoducho musíte mať. S použitím pravej vanilky a poctivých surovín je výsledok neporovnateľný s kupovaným.
Pripravte si tento jednoduchý domáci vaječný likér (alebo koňak, ak chcete) a spríjemnite si chvíle s rodinou či priateľmi. Nápoj chutí skutočne veľmi lahodne a je skvelý aj ako originálny jedlý darček.
- Čas prípravy: cca 30-35 minút (+ chladenie a voliteľné zrenie)
- Počet porcií: cca 750-800 ml likéru
- Náročnosť: Jednoduchá ★★ (Náročnejšie len na stráženie teploty)
Potrebujeme:
Potrebné suroviny:
- 5 čerstvých vaječných žĺtkov (z vajec veľkosti M alebo L)
- 120 g práškového cukru (preosiateho)
- 1 ks vanilkového struku ALEBO 1-2 ČL kvalitného vanilkového extraktu/pasty
- 200 ml smotany na šľahanie (min. 30% tuku)
- 150 ml sladeného kondenzovaného mlieka (zodpovedá cca 160g, približne polovica malej 397g konzervy)
- 250-300 ml kvalitného tuzemského rumu (alebo neutrálnej vodky či brandy)
Postup prípravy
Príprava základu:
- Pripravte si vanilku: Ak používate vanilkový struk, pozdĺžne ho rozrežte a tupou stranou noža vyškrabte semienka.
- Do stredne veľkej misy dajte 5 čerstvých vaječných žĺtkov. Pridajte k nim preosiaty práškový cukor (120 g) a vyškrabané vanilkové semienka (ak používate struk). Pomocou metličky alebo ručného šľahača všetko spolu dobre vyšľahajte do svetlej a hustejšej peny (šľahajte aspoň 2-3 minúty).
- Do hrnca (ideálne s hrubším dnom) nalejte smotanu na šľahanie (200 ml) a sladené kondenzované mlieko (150 ml). Ak používate vanilkový struk, pridajte teraz do hrnca aj prázdny vyškrabaný struk. Ak používate extrakt alebo pastu, pridáte ju až na záver.
- Zmes v hrnci na miernom ohni za občasného miešania pomaly zahrievajte tesne pod bod varu (nemala by vrieť).
- Teraz prichádza kľúčový krok – temperovanie žĺtkov: Z horúcej (nie vriacej) smotanovej zmesi odoberte jednu naberačku a za stáleho rýchleho šľahania metličkou ju tenkým prúdom prilievajte k vyšľahaným žĺtkom s cukrom. Dobre premiešajte. Tento krok zabráni zrazeniu žĺtkov pri kontakte s horúcou tekutinou.
- Potom celú žĺtkovú zmes (už temperovanú) za stáleho miešania metličkou pomaly nalejte späť do hrnca k zvyšnej horúcej smotanovej zmesi.
- Hrniec vráťte na veľmi mierny oheň (alebo ideálne nad vodný kúpeľ – misu s krémom položte nad hrniec s trochou vriacej vody). Za neustáleho miešania metličkou (najmä pri dne) zmes pomaly zahrievajte, kým nezhustne do konzistencie redšieho pudingu alebo hustejšej omáčky (mala by zanechávať stopu na vareške). POZOR: Teplota zmesi nesmie presiahnuť 80°C, inak by sa žĺtky zrazili. Ak máte kuchynský teplomer, udržujte teplotu okolo 70-75°C. Trvá to približne 5-10 minút.
Dokončenie a fľaškovanie:
- Keď má zmes správnu konzistenciu, ihneď ju odstavte z ohňa (alebo z vodného kúpeľa). Ak ste použili vanilkový struk, teraz ho vyberte. Ak používate vanilkový extrakt alebo pastu, vmiešajte ju teraz do horúceho krému.
- Horúci krém prelejte cez jemné sitko do čistej misy, aby ste zachytili prípadné malé zrazeniny alebo kúsky struku.
- Nechajte krém za občasného premiešania (aby sa nevytvorila kožka, alebo prikryte povrch fóliou) úplne vychladnúť na izbovú teplotu. Môže to trvať aj 1-2 hodiny.
- Do úplne vychladnutého krémového základu prilejte zvolený alkohol – rum, vodku alebo brandy (250-300 ml, podľa požadovanej sily). Metličkou alebo ponorným mixérom na nízkych otáčkach všetko spolu dôkladne premiešajte, kým sa alkohol úplne nespojí s krémom.
- Pripravte si čisté, suché sklenené fľaše s dobrým uzáverom. Hotový likér do nich opatrne prelejte, napríklad pomocou lievika. Fľaše dôkladne uzavrite.
Skladovanie a zrenie:
- Fľaše s pripraveným vaječným likérom vložte do chladničky.
- Likér môžete ochutnať prakticky ihneď po vychladení, avšak jeho chuť bude oveľa lepšia, harmonickejšia a jemnejšia, ak ho necháte v chladničke odležať (zrieť) aspoň niekoľko dní, ideálne však 2-4 týždne.
- Počas skladovania (najmä v prvých dňoch) je dobré fľaše občas jemne pretrepať. Uchovávajte vždy v chladničke a spotrebujte približne do jedného mesiaca. Pred podávaním opäť pretrepte a servírujte vychladený.
Videorecept
Tipy
- Používam zásadne čerstvé vaječné žĺtky z dôveryhodného zdroja. Kľúčovým momentom je naozaj opatrné zahrievanie žĺtkovej zmesi – teplota nesmie prekročiť 80°C. Radšej používam metódu vodného kúpeľa (misa nad parou) a kuchynský teplomer, aby som mal istotu, že sa žĺtky nezrazia. Zmes má len pekne zhustnúť, nie vrieť.
- Pre najlepšiu a najautentickejšiu chuť odporúčam použiť pravý vanilkový struk. Semienka vyškrabem do žĺtkov a prázdny struk povarím v smotane. Ak ho nemám, siahnem po kvalitnom vanilkovom extrakte alebo paste (pridávam až do horúceho hotového krému).
- Výber alkoholu je na vás – klasika je tuzemský rum, ale výborný je aj s kvalitnou vodkou (chuť je neutrálnejšia a viac vynikne vanilka) alebo jemným brandy. Množstvo si môžete prispôsobiť podľa toho, aký silný likér chcete mať (250 ml je jemnejší, 300 ml silnejší). Alkohol prilievam vždy až do úplne vychladnutého krému.
- Aj keď je tento likér naozaj lahodný už krátko po príprave, vrelo odporúčam dopriať mu čas na odležanie v chladničke aspoň pár týždňov. Chute sa nádherne spoja a zjemnia. Nezabudnite fľaše občas pretrepať. Ak ho plánujete darovať, fľašu môžete pekne ozdobiť stuhou alebo vlastnoručne vyrobenou etiketou.
Tento recept na najlepší domáci vaječný likér ako od babičky si určite musíte zapísať a vyskúšať. Jeho krémová chuť a jednoduchá príprava vás očaria.
Inšpiráciu na tento recept sme čerpali od Recepty bez brepty