Search

Jarné posilnenie imunity: Podporte obranyschopnosť prirodzenou cestou

Jarné posilnenie imunity
Jarné posilnenie imunity

Obsah receptu

Po dlhej a vyčerpávajúcej zime je čas dopriať svojmu telu regeneráciu a posilnenie imunity. Týchto pár rád vám pomôže vyladiť svoje zdravie do top formy a užívať si krásne jarné dni naplno. 

Doprajte si kvalitný spánok 

Viete, že nedostatok spánku priamo súvisí so zníženou imunitou? Podľa štúdie ľudia spiaci menej než 6 hodín denne boli náchylnejší k prechladnutiu než tí, ktorí spali 6 a viac hodín každú noc. Doprajte si preto dostatok odpočinku. Dospelí by mali spať aspoň 7 hodín, tínedžeri 8 – 10 hodín a deti ešte viac. (Zdroj)

Mohlo by vás zaujímať: Čo sú ochorenia imunitného systému? Aké majú poruchy imunity príčiny?

Obrázok: AI

Jedzte viac rastlinných potravín 

Ovocie, zelenina, orechy, semená a strukoviny sú plné živín a antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať s voľnými radikálmi a zápalom v tele, čo je nevyhnutné pre silnú imunitu. Vláknina z týchto potravín tiež podporuje zdravé črevné baktérie, ktoré bránia škodlivým patogénom dostať sa do tela cez tráviaci trakt.

Skúste ochutnať nové recepty. Namiesto ťažkých bryndzových halušiek, segedínskeho guláša či vyprážaných rezňov vyskúšajte na nejaký čas pestrý vegetariánsky jedálniček.

Zaraďte do jedálnička zdravé tuky 

Olivový olej, losos, sardely, chia semienka sú skvelé zdroje protizápalových omega-3 mastných kyselín a zdravých tukov. Tie podporujú optimálnu imunitnú reakciu tela na škodlivé baktérie a vírusy. Chronický zápal totiž môže potlačiť funkciu imunitného systému.

Viac fermentovaných potravín 

Jogurty, kefíry, kimchi i kvasená zelenina sú pokladnicou probiotík, ktoré osídľujú naše črevá a trénujú imunitné bunky rozoznávať, čo je pre telo prospešné a čo cudzie a potenciálne škodlivé.

Ak nepatria medzi vašu bežnú stravu, postupne ich do nej zaraďte. A ak vám nie sú po chuti a imunita dostala v zime zabrať, siahnite aspoň po probiotikách vo forme výživových doplnkov.

Obmedzte pridané cukry 

Nadmerná konzumácia rafinovaného cukru a jednoduchých sacharidov prispieva k obezite, cukrovke 2. typu a srdcovým chorobám. To všetko oslabuje našu imunitu.

Skúste preto obmedziť sladkosti, pečivo, sladké nápoje a zameniť ich za komplexnejšie zdroje sacharidov ako ovocie, zelenina či celozrnné výrobky. Malý snack v podobe sladkého čokoládového keksíka nahraďte ovocnou raw tyčinkou s ďatlami

Obrázok: AI

Hýbte sa, ale s mierou 

Rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie alebo joga podporujú zdravú obmenu imunitných buniek. Ale netreba to siliť. Prehnané cvičenie má opačný efekt! Ideálne je hýbať sa aspoň 150 minút týždenne miernou intenzitou. Doprajte telu aj dostatočný odpočinok a regeneráciu.

Dodržujte pitný režim

Pitie samo osebe priamo nechráni pred vírusmi a baktériami, avšak dehydratácia oslabuje celkové fungovanie organizmu a tým aj obranyschopnosť.

Pite preto dostatok tekutín, ideálne čistú vodu. Vyvarujte sa sladkých nápojov a alkoholu. Potreba tekutín je vyššia pri telesnej námahe, horúčavách či alebo črevných problémoch.

Snažte dostať stres pod kontrolu

Obzvlášť u detí dlhodobé vystavenie stresu narúša rovnováhu imunitných buniek a znižuje obranyschopnosť.

Naučte sa preto účinne bojovať proti stresu – neklaďte na seba priveľké nároky, nepodliehajte perfekcionizmu a keď máte toho vyše hlavy, uvoľnite sa pomocou relaxačných techník, tanca, pohybu či prechádzok na čerstvom vzduchu.

Dopĺňajte chýbajúce živiny

Samotné výživové doplnky nedokážu vyliečiť ochorenie, ale prospievajú imunitnej odozve. Sľubne vyzerajú najmä štúdie týkajúce sa vitamínu C, D, zinku, čiernej bazy alebo cesnaku.

No pozor, nie všetko je vhodné pre každého a mnohé prípravky môžu byť nekvalitné. Poraďte sa preto o užívaní so svojím lekárom. A keď už ho spomíname, nezabudnite na preventívnu prehliadku

Sponzorovaný článok

 
Google Správy: Daj nám ⭐

Podobné recepty